"Top Gun" Filmi i Tom Cruise arkëtoi 248 milionë $ në fundjavë

"Top Gun" Filmi i Tom Cruise arkëtoi 248 milionë $ në

Filmi i ri “Top Gun: Maverick” i ka dhënë superyllit të Hollivudit, Tom Cruise, fundjavën e tij të parë të hapjes në arkë, plot 100 milionë dollarë.

Në tre ditët e para në kinematë e Amerikës së Veriut, filmi fitoi rreth 124 milionë dollarë në shitjet e biletave, tha “Paramount Pictures”. Në mbarë botën, kjo shifër ka arritur në rreth 248 milionë dollarë.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

"Këto rezultate janë fantastike, të jashtëzakonshme."Jam i lumtur për të gjithë. Jam i lumtur për kompaninë, për Tomin, për krijuesit e filmave."," tha Chris Aronson, presidenti i shpërndarjes vendase të Paramount.

“War Of The Worlds” (2005) që kishte fituar 64 milionë dollarë në javën debutuese, ka qenë filmi më i suksesshëm i aktorit në fundjavën e parë të shfaqjes.

Becca Monahan, drejtoresha komerciale e Kompanisë Zyrtare “Charts” tha se ishte "fantastike të shihje Tom Cruise përsëri në qiell pas 36 vjetësh".

"Top Gun ka bërë histori duke u renditur në numrin një në tabelën zyrtare të filmit dhe fakti se shumë nga ato shitje ishin shkarkime dixhitale është një arritje e madhe," vuri në dukje ajo.

Kritikët vlerësuan rikthimin e Top Gun: Maverick në fillim të këtij muaji, duke e quajtur atë "absolutisht emocionues" dhe "padiskutim filmi më i mirë aksion ndër vite".

Pritja prej dy vitesh tashmë është shpërblyer pasi filmi është pritur me entuziazëm nga shikuesit. Ka një vlerësim 97 % në Rotten Tomatoes dhe ‘A +’ në CinemaScore.

EMISIONET