Dior prezanton karrigen "Miss Dior",me vlerë deri në 5000 €

Dior prezanton karrigen "Miss Dior",me vlerë deri në 5000

Philippe Starck e krijoi emrin e tij duke i bërë objektet e përditshme të jashtëzakonshme, por projektuesi dhe arkitekti francez beson se "ç’materializimi" i jetës moderne së shpejti do t'i bëjë të tepërta talente të tilla.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

"Cila është e ardhmja e dizajnit? Epo, nuk ka një të tillë, sepse duhet të kuptoni se gjithçka ka një cikël; lind, jeton dhe vdes dhe për dizajnin është e njëjta gjë,"  tha ai.

Dior prezanton karrigen "Miss Dior",me vlerë deri në 5000

Ai ka prezantuar një karrige të re të krijuar për shtëpinë e modës Dior, një përditësim në versionin ikonik të karriges së Louis XVI që u shfaq në butikun e parë të themeluar nga Christian Dior në Paris në 1947.

"Ne bëjmë që gjithçka të zhduket. Shikoni iPhone-in tuaj, numri i produkteve që ai zëvendëson, është i jashtëzakonshëm”, tha ai.

Karrigia e re Miss Dior është bërë tërësisht prej alumini, e disponueshme në krom të zi, bakër rozë ose ar, ndërsa një nga tre modelet ka vetëm një mbështetëse krahu. Ajo kushton midis 1700 - 5000 euro.

"Karriget janë një ushtrim interesant sepse janë shumë të vështira, pavarësisht pamjes", tha ai.

Ai donte të sigurohej që krijimi i tij i ri do të zgjaste, kështu që zgjodhi një "material jashtëzakonisht të fortë, jashtëzakonisht teknik, një alumin shumë ekologjik dhe plotësisht të riciklueshëm".

Starck, 73 vjeç, është një nga shpikësit më të njohur të brezit të tij, duke projektuar gjithçka, nga hotelet më të mirë, jahtet luksoze dhe mobiljet më të shitura deri te shtrydhëset e frutave dhe furçat e dhëmbëve.

EMISIONET