Katër pacientë me Covid kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në vendin tonë.

“Ju informojmë se në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 64 vjeçar nga Korça dhe 3 qytetarë nga Tirana : një 71 vjeçar, një 81 vjeçar, një 89 vjeçar”. 

Në raportimin ditor, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se janë regjistruar 159 raste të reja me koronavirus në 844 testime të kryera.

Rastet e reja jane në këto bashki: 68 qytetarë në Tiranë, 14 në Durrës, 13 në Elbasan, 11 në Shkodër, 9 në Berat, nga 6 qytetarë në Krujë, Gjirokastër, 5 në Pogradec, 3 në Korçë, nga 2 raste të reja në Kurbin, Kukës, Has, Kavajë, Kamëz, Dibër, Bulqizë, Gramsh, Maliq, nga 1 rast në Devoll, Lezhë, Librazhd, Peqin, Kuçove, Vorë.

Ndërkohë 52 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6940 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

I lartë vijon të mbetet numri të shtruarve në dy spitalet Covid.

Sipas Ministrisë janë 185 pacientë,15 në terapi intensive, prej tyre 6 në intubim.

COVID-19 – Statistika (20 Shtator 2020)
Testime totale         79730
Raste pozitive         12385
Raste të shëruara      6940
Raste Aktive          5083
Humbje jete 362  (Qarku Tiranë 173, Durrës 46, Shkodër 39, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 17, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë        2501
Durrës            567
Shkodër           372
Lezhë        297
Elbasan          287
Korçë         245
Fier               222
Vlorë         189
Kukës         142
Berat            116
Dibër            73
Gjirokastër         72