Koreja e Jugut do të çojë në Tribunalin Ndërkombëtar vendimin e Japonisë për derdhjen e ujërave në det

Koreja e Jugut do të çojë në Tribunalin

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in urdhëroi zyrtarët të mërkurën, më 13 prill të shqyrtojnë kërkesën në Gjykatën Ndërkombëtare mbi vendimin e Japonisë për lëshimin e ujit nga uzina bërthamore e saj në Fukushima, tha zëdhënësi i tij, mes protestave nga grupet e peshkimit dhe mjedisit.

Japonia zbuloi planet të martën, më 12 prill për të lëshuar më shumë se 1 milion tonë ujë të ndotur në det nga impianti i gjymtuar nga një tërmet 2011 dhe tsunami, rreth dy vjet pasi e filtroi ​​atë për të hequr izotopet e dëmshme.

Koreja e Jugut protestoi fuqimisht kundër vendimit, duke thirrur Koichi Aiboshi, ambasadorin e Tokios në Seul dhe duke mledhur një takim urgjent ndër-agjencie për të hartuar përgjigjen e saj.

Moon, në një takim të veçantë të mërkurën, bëri thirrje për të kërkuar mënyra për të referuar lëvizjen e Japonisë në Tribunalin Ndërkombëtar për Ligjin e Detit, duke përfshirë paraqitjen e një urdhër-ndalimi, tha zëdhënësi i tij Kang Min-seok për një konferencë.

Moon shprehu gjithashtu shqetësime në lidhje me vendimin, ndërsa Aiboshi paraqiti letrat kredenciale, pasi kishte mbërritur në Korenë e Jugut në shkurt për postin e ambasadorit.

"Nuk mund të mos them se ka shumë shqetësime këtu për vendimin si një vend që është gjeologjikisht më i afërt dhe ndan detin me Japoninë," tha Moon, duke i kërkuar Aiboshit të përcillte shqetësime të tilla në Tokio, sipas Kang.

Lexo edhe: Uji i ndotur nga Fukushima në Japoni do të hidhet në det, ambientalistët: Do helmohet e gjithë bota

Një seri protestash kundër lëvizjes nga politikanë, zyrtarë lokalë, peshkatarë dhe aktivistë mjedisorë u zhvilluan të mërkurën në Korenë e Jugut, duke përfshirë para ambasadës japoneze në Seul dhe konsullatat në qytetin port të Busan dhe në ishullin Jeju.

Një koalicion prej 25 organizatash peshkimi organizoi një tubim dhe dërgoi një letër  në ambasadë, duke kërkuar që Tokio të revokonte vendimin dhe Seuli të ndalonte importet e peshkimit japonez.

"Industria jonë do të pësojë dëme asgjësuese, vetëm me shqetësimet e njerëzve për një ndotje të mundshme radioaktive të produkteve detare," tha ajo në një deklaratë.

Opozita progresive e vogël e Partisë së Drejtësisë dhe rreth 30 grupe anti-bërthamore dhe mjedisore e quajtën lëvizjen e Japonisë "terrorizëm bërthamor" dhe thanë se ata i dërguan ambasadës japoneze një listë të nënshkrimeve të më shumë se 64,000 njerëzve kundër lëvizjes së mbledhur nga 86 vende që nga shkurti.

EMISIONET