Kina nis misionin pa pilot në planetin Mars

Kina nis misionin pa pilot në planetin Mars

Kina nisi një mision pa pilot në Mars, gjatë të cilit shpreson të përdorë anijen kozmike për të studiuar tokën e planetit të kuq.

Tianwen-1, ose “kërkimi i së vërtetës qiellore“, u nis me transportuesin e raketave Long March 5 nga qendra Uençang, në provincën Hainan.

Pajisja e Kinës do të marrë shtatë muaj kohë për të arritur në Mars.

Ky është fluturimi i dytë për në Mars këtë javë, pasi një anije kozmike e Emirateve të Bashkuara Arabe u nis nga Japonia, më 20 korrik.

Shtetet e Bashkuara pritet të nisin anijen e tyre në Mars javën e ardhshme.

Kjo është përpjekja e dytë e Kinës për në Mars.

Në vitin 2011, një anije kineze që shoqëronte një mision rus humbi, pasi nuk arriti të dalë nga orbita e Tokës dhe u dogj në atmosferë.

Programi sekret hapësinor i Kinës është zhvilluar me shpejtësi në dekadat e fundit.

EMISIONET