Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar një dimër të gjatë dhe të vështirë përpara kur mbrojti rivendosjen e një bllokimi kombëtar.

Zyrtarët gjermanë të shëndetësisë thanë të enjten se 89 persona të tjerë kishin vdekur në 24 orët e fundit, me një rekord prej 16,774 infeksionesh.

Masat e reja të Gjermanisë, të cilat hyjnë në fuqi të hënën, nuk janë aq të gjera sa në Francë, por ato përfshijnë mbylljen e restoranteve, bareve, palestrave dhe teatrove, tha zonja Merkel.

Infeksionet dhe vdekjet në rritje të koronavirusit po shkaktojnë kufizime më të ashpra në të gjithë Evropën.

Franca riktheu një bllokim të Premten, duke urdhëruar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi veçse për punë thelbësore ose për arsye mjekësore.

Presidenti Emmanuel Macron tha se vendi rrezikonte të “mbytej nga një valë e dytë që pa dyshim do të jetë më e vështirë se e para”.

Vdekjet e përditshme në Francë janë në nivelin më të lartë që nga prilli. Të mërkurën kishte 36,437 raste të reja dhe 244 vdekje.

Mbretëria e Bashkuar raportoi 24,701 raste të mërkurën dhe 310 vdekje.

Në Angli, një studim i ri tregon se pothuajse 100,000 njerëz po e kapin virusin çdo ditë, duke bërë presion mbi qeverinë për të ndryshuar politikën nga një qasje rajonale.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se kontinenti ishte “thellë në valën e dytë”.