Nesër pritet që senatorja amerikane, Kamala Harris të japë dorëheqjen në Senat.

Në mënyrë që të përgatitet për inaugurimin e planifikuar për 20 janar,  pasi ajo do të jetë në pozicionin e nënpresidenes të SHBA-së

Guvernatori i Californisë, Gavin Neësham ka zgjedhur Sekretarin e Shtetit të atij shteti federal, Alex Padilla, për ta zëvendësuar në Senat, raporton cnn.

Harris fitoi një vend në senat në nëntor të vitit 2016 dhe u betua në janar 2017. Në atë kohë, Harris ishte prokurore e përgjithshme e Californisë.

Gjatë gjithë karrierës së saj ajo ka bërë histori, duke u bërë gruaja e parë me ngjyrë në Californi që shërbeu si senatore.