Çdo vajzë dëshiron të jetë e bukur dhe tërheqëse. Për fat të mirë, nuk keni nevojë të përdorni produkte të shtrenjta bukurie për të arritur një pamje të gjallë. Ekzistojnë disa mjete efektive që ju keni në shtëpi që do t’ju ndihmojnë të merrni rezultatet më të mira.

Duam të ndajmë me ju disa këshilla shumë të thjeshta për bukurinë natyrore që do t’ju kursejnë kohë dhe para.

Maskë me banana për flokë të shëndetshëm dhe më shkëlqim.

Për të përgatitur këtë maskë do t’ju duhet: 1 banane, 1 vezë, 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1/2 gotë birrë. Kombinoni të gjithë përbërësit në një tas të vogël dhe përzieni mirë. Vendosni përzierjen në flokët tuaj për disa orë. Më pas lajeni me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë maskë një herë në javë, dhe do të shihni shumë shpejt rezultate mahnitëse.

Përdorni sodë buke për të zvogëluar rrathët e errët nën sy.

Shtoni një lugë çaji sodë buke në një gotë me ujë të nxehtë dhe trazojeni mirë. Me pak pambuk aplikojeni këtë përzierje duke e  vendosur në rrathët e zinj të ftyrës tuaj. Prisni për rreth 10-15 minuta. Pastaj lajeni fytyrën dhe pas larjes përdorni një krem ​​hidratues. Përsëriteni këtë veprim çdo ditë, dhe së shpejti do të vini re rezultatet e dëshiruara.

Një tretësirë ​​e ujit të kripur do të ndihmojë në uljen e ënjtjes dhe do t’i japë fytyrës tuaj një pamje të freskët.

Shkrijeni kripën në ujë (tretësira duhet të jetë mjaft e përqendruar), lagni peshqirin në tretësirë ​​dhe aplikojeni në fytyrën tuaj për 10 minuta.

Buzët tuaja do të duken më të plota dhe më seksi me aplikimin e vajit kozmetik dhe përdorimin e një furçë dhëmbësh.

Aplikojeni vajin kozmetik në buzët tuaja ose përdorni një balsam të rregullt buzësh. Pastaj me një furçë dhëmbësh, aplikojeni vajin për rreth një minutë në buzë.

Përdorni vaj ulliri për një lëkurë të pastër dhe të shëndetshme.

Masazhimi i fytyrës me vaj ulliri ndihmon për ta bërë lëkurën tuaj të pastër e të shëndetshme. Masazhoni vajin në fytyrën tuaj për rreth 7 minuta. Për të arritur rezultatet më të mira, përsëritni këtë veprim çdo 4-5 ditë.

Mjalti ndihmon në heqjen e puçrrave.

Nëse ju del një puçërr në fytyrën tuaj para një takimi të madh dhe të rëndësishëm, ekziston një mënyrë për ta hequr qafe atë shpejt. Vendosni pak mjaltë në puçrrat e fytyrës dhe lëreni për 15 minuta. Më pas lajeni me ujë të ngrohtë. Kjo metodë do t’ju ndihmojë të zvogëloni madhësinë e një puçërre dhe ta bëni atë më pak të dukshme.

Soda e bukës ndihmon në heqjen e qimeve të trupit tuaj.

Ky metodë për heqjen e qimeve të trupit është me të vërtetë e lehtë për t’u realizuar. Në një tas të vogël, përzieni 1 lugë çaji sodë buke, 1 lugë çaji bollgur të bluar dhe 1 lugë gjelle ujë dhe përziejeni mirë. Vendoseni përzierjen në lëkurë dhe lëreni në të për 5 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të nxehtë.