Një zjarr shpërtheu në një strukturë të prodhuesit më të madh të vaksinave në botë që vrau pesë njerëz nuk do të ndikonte në prodhimin e vaksinave, tha të enjten kreu i kompanisë.

Zjarri në Institutin Serum të Indisë (SII) në qytetin perëndimor të Pune u vu nën kontroll të Enjten megjithëse shkaku është ende nën hetim, sipas Murlidhar Mohol, kryetari i bashkisë së qytetit.

Katër njerëz u shpëtuan nga ndërtesa me gjashtë kate, por pesë të tjerë vdiqën, tha Mohol.

Ata besohet të kenë qenë punëtorë ndërtimi pasi ndërtesa ishte ende në ndërtim e sipër në kohën e zjarrit. Videot dhe imazhet treguan se tymi i zi del nga ndërtesa në kompleksin e ndërmarrjes.

Pesëmbëdhjetë njësi të korporatës komunale dhe departamentit të zjarrit punuan për të shuar zjarrin, tha Mohol.

Hetimet paraprake sugjerojnë se “gjatë ndërtimit të ndërtesës, disa punë saldimi mund të kishin çuar në zjarr,” shtoi ai.

Shefi i njësisë së zjarrfikësve të Pune, Prashant Ranpise tha të Premten se zjarri filloi në katin e dytë, ndërsa zjarrfikësit punuan për të shuar flakët.

Zjarri u shua në orën 16:15 me kohën lokale nga 50 zjarrfikës dhe personel. Ranpise tha se ata janë ende duke hetuar shkakun e zjarrit.