Pas konfirmimit të lajmit se, dy trupat e pajetë të gjetur në malet e Malësisë së Madhe iu përkasin dy të rinjve, të zhdukur prej disa ditësh, vjen dhe reagimi i ish kryeministrit Sali Berisha.

Sipas Berishës, duke iu referuar një denoncimi të një banori të zonës, dy të rinjtë janë viktima të kanabisit “medicinal” që kontrolllohet nga qeveria dhe njerëz pranë saj.

Çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha:

“Viktima te kanabisit “medicinal” Rama-Lleshaj!

Dy te rinjte u ekzekutuan sepse prishen pazaret e droges te narkoqeveritareve. Te afermit e viktimave ne Malsine e Madhe akuzojne narkoqeveritaret qe me arat e tyre te kanabisit medicinal shkaktuan vrasjen e dy te rinjve.

Familjaret kerkojne trupat e djemve te tyre, narkopolicia nuk i lejon te kerkojne ne vendin e krimit.

Duke shprehur ngushllime familjeve te viktimave, vrasjen e tyre si vrasje shteterore me shkak kryesor kanabisin medicinal te Edvin Droges dhe Gjeneral Hashashit”.

Denoncimi I qytetarit:

“Doktor. pershendetje !

Tash 5 dite jane zhduke 3 djem te Ri ne Malsi te Madhe , shkaku eshte prishje e pazarit te hashashit qe eshte mbjelle nga deputeti Paulin Sterkaj e kryetari i Bashkis Tonin Marina , te zhdukurit jane disa fakira puntor te ketyre kriminelave e bandes te tyre qe kane mbjelle gjithe Malsine me droge , Policia qe ka marre 30% e hashashit bashke me Edi Ramen dhe Sander Lleshajn ben spektakel , gjoja kontrollon por nuk shkon tek parcelat e droges se jane te deputetit e te Ylli Sterkes kushrinit dhe te tij dhe Edi Rames e sander Lleshajt

Pak minuta më parë u bë e mundur gjetja e trupave të pajetë të Vilson Çutaj 37 vjeç dhe Klement Pepaj, 21 vjeç.

Konfirmimi ka ardhur nga grupi operacional ndërkohë që policia pritet të dalë me një njoftim zyrtar.

Dyshimet janë se Çutaj dhe Pepaj janë ekzektuar dhe groposur nga 25 vjeçari Danjel Pepaj pas një konflikti për vjedhjen e një sasie droge.

Prej të dielës policia dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë vijonin kërkimet në zonën malore të Malësisë së Madhe ku ishin zhdukur të rinjtë prej të shtunës 3 tetor 2020.

/A.R, OraNews