Zjarri përfshin ishullin, evakuohen turistët e 5 hoteleve

Një zjarr ka shpërthyer në ishullin Samos në Greqi, afër Pythagorion. Zjarri shpërtheu në një pyll në Mesokampos pak pas orës 5 të pasdites së së shtunës. Ai u përhap shpejt dhe doli jashtë kontrollit për shkak të erërave të forta që fryn në zonë. Sipas informacionit nga Shërbimi i Zjarrfikësve, turistët nga pesë hotele në zonë dhe banorë të Mesokampos, një total më shumë se 1.000 njerëz, u transferuan në palestrën e brendshme të Pitagorës si masë parandaluese.