FOTO-EMRI/ Arrestohet “Ramboja shqiptar i vjedhjeve”, jetonte në pyll brenda një çadre

Përfundon në prangat e policisë italiane një 48-vjeçar shqiptar, autor i disa vjedhjeve në shtetin apenin.

Hetimi kishte nisur prej disa muajsh, paralelisht me vjedhjet, të cilat realizoheshin me të njëjtat teknika. Ai lëvizte vetëm përmes rrugëve dytësore, në zonatë pyllëzuara që janë të vështira për t'u kaluar dhe kontrolluar nga policia, dhe duke vepruar në heshtje dhe i vetëm, shkruajnë mediat italiane, raporton Ora News.

Ai akuzohet për të paktën 27 vjedhje shkak të për të cilin Gjykata e Genovas vendosi masën e sigurisë "arrest me burg", shkruan Ora News.

Gjatë hetimeve, hetuesit zbuluan se vendbanimi i shqiptarit nuk ishte asgjë më shumë se një "çadër kampe" e instaluar në një zonë të pyllëzuar, e cila i siguronte atij anonimitet, duke pasur parasysh edhe vështirësinë për ta arritur aty .

Mëngjesin e sotëm, Karabinierët e gjetën 48-vjeçarin,e identifikuar si Zef Tirtja, brenda çadrës së bashku me veshje të përdorura gjatë vjedhjeve në disa shtëpi dhe një shumë të madhe parash.

Falë krahasimit të gjurmëve të gishtërinjve, hetuesit zbuluan gjithashtu se personi i arrestuar ishte në kërkim prej 5 vitesh, me një emër të rremë, pasi marrësi i një urdhri paraburgimi paraburgim për burg për vjedhje shtëpish ndodhi në 2015 në Friuli, shkruajnë mediat italiane, citon Ora News.

EMISIONET