Presidenti i Turqisë Rexhep Tayip Erdogan gjatë një fjalimi të mbajtur në një kongres, ka deklaruar se partia e tij AK do të shpallet fituese sërish në zgjedhjet e vitit 2023.

Erdogan, i cili e filloi fjalimin e tij duke përshëndetur audiencën, deklaroi se sot rinisën kongresët që ishin ndaluar prej një kohe të gjatë për shkak të pandemisë.

Duke shprehur se partia e tij do të vazhdojë kongreset provinciale të hënën, të martën dhe të mërkurën në përputhje me kalendarin e Këshillit të Lartë të Zgjedhjeve nga java e ardhshme deri në ndryshimet në masat e epidemisë, Erdogan shpjegoi se ata synojnë të përfundojnë këtë proces me kongreset e Izmirit, Ankarasë dhe Stambollit që planifikuan në ditët e fundit të shkurtit. 

Duke treguar të gjitha përgatitjet para se të përfundojë kongresi i madh, Presidenti Erdoğan tha, “AK Partia është partia me aftësinë më të lartë për t’u rinovuar. Ne vazhdojmë rrugën tonë duke e kthyer drejtimin tonë drejt së ardhmes duke forcuar vazhdimisht kuadrot tanë me emra të rinj, zëra të rinj dhe frymëmarrje të reja në çdo kongres dhe çdo zgjedhje“.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se ata presin një sukses të madh nga Kırıkkale si në zgjedhjet e para dhe se ai beson se Kırşehir do të hyjë në një periudhë krejt të re me kongresin dhe shtoi se ata presin fitore të mëdha nga Sivas dhe Yozgat.