Presidenti i Turqisë dhe kreu i Këshillit Evropian diskutuan të dielën zhvillimet në Mesdheun Lindor dhe marrëdhëniet Turqi-BE përmes telefonit,

Recep Tayyip Erdoğan i tha Charles Michel të BE-së se “fjalët dhe hapat provokues të politikanëve evropianë rreth çështjeve rajonale nuk do të shërbejnë si zgjidhje, thuhet në një deklaratë të Drejtorisë së Komunikimeve të Presidencës së Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Erdoğan gjithashtu tha se qëndrimi i BE-së ndaj Mesdheut Lindor do të jetë një test i sinqeritetit në drejtim të ligjit ndërkombëtar dhe paqes rajonale.

Udhëheqësi turk i kërkoi BE-së të përmbushë detyrimet e saj në mënyrë të drejtë për të parandaluar përshkallëzimin e tensioneve në Mesdheun Lindor dhe Egje nga hapat e ndërmarrë nga Greqia dhe disa vende anëtare të BE-së.

Erdoğan gjithashtu u bëri thirrje institucioneve të BE-së dhe vendeve anëtare të jenë “të drejta, të paanshme dhe të përgjegjshme ndaj të gjitha çështjeve rajonale”.

Greqia ka kontestuar eksplorimin e tanishëm energjetik të Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Lexo dhe: Rriten tensionet: Turqia nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore “Stuhia e Mesdheut”