Ky është  Eldi Dizdari i njohur edhe si Denis Matoshi, i arrestuar nga policia e Dubait si anëtar i një  Organizate Transnacionale të Krimit të Organizuar.

Siç bën me dije policia e Dubait në një njoftimin lidhur me operacionin ndërkombëtar antidrogë të koduar ‘Los Blancos’, Denis Matoshi, është udhëheqës i grupit kriminal shqiptar (KOMPANIA BELLO) – një sindikatë transnacionale e krimit të organizuar e përfshirë në trafik droge dhe operacione kontrabande midis Amerikës së Jugut dhe Evropës me një vlerë prej 350 milion euro.

Si pjesë e një operacioni ndërkombëtar me emrin e koduar ‘Los Blancos’, Policia e Dubai arrestoi të dyshuarin i cili kërkohet nga autoritetet italiane me akuzat e (bashkëpunimit kriminal dhe drejtimit të një bande të trafikut të drogës në një nivel ndërkombëtar). 

Operacioni, i cili përfshiu departamentet anti-drogë të 10 vendeve, rezultoi në kapjen e 20 drejtuesve të bandave në kërkim në një seri sulmesh të sinkronizuara të martën e kaluar.

Siç bën me dije policia e Dubait, veprimtaria e paligjshme e grupit kriminal ishte nën hetim që në vitin 2015 nga policia italiane.

Komandanti i Përgjithshëm i Policisë së Dubait vlerësoi gjithashtu përpjekjet e jashtëzakonshme të bëra nga ekipi i forcës nga Departamenti i Përgjithshëm i Hetimeve Penale që gjetën, gjurmuan dhe arrestuan të dyshuarin pasi morën Njoftimin e Kuq të Interpolit.

20 kriminelë të arrestuar në 10 vende

Eksperti gjeneralmajor Khalil Ibrahim Al Mansouri, tha se operacioni ‘Los Blancos’ u krye nga ekipi SËAT profesionist i Policisë së Dubait, në bashkëpunim me disa agjenci policie në të njëmbëdhjetë vendet, ku u arrestuan 20 anëtarë të bandës. Ai më tej vuri në dukje se kriminelët u kapën në një goditje të sinkronizuar në Itali, Shqipëri, Belgjikë, Gjermani, Spanjë, Hungari, Greqi, Rumani, Hollandë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Arrestimi

Duke zbuluar detajet e arrestimit, koloneli Saeed Al Qamzi, tha se ata e vendosën të dyshuarin nën një vëzhgim të ngushtë për disa ditë para se të merrnin Njoftimin e Kuq kundër tij.
“Pas shkëmbimit të informacionit me autoritetet italiane, ne identifikuam vendin e mbretit të drogës dhe monitoruam lëvizjet e tij të përditshme dhe u kapëm sapo morëm njoftimin e Kuq”, shtoi koloneli Al Qamzi.

Koloneli Al Qamzi vuri në dukje se Denis Matoshi kërkohet nga autoritetet italiane nën akuzat e drejtimit të një bande të organizuar kriminale përgjegjëse për operacionet e trafikut të drogës.

“Së bashku me drejtuesit e tjerë të bandave, i dyshuari arriti të kontrabandonte dhe transportonte tonelata kokaine  në Evropë përmes porteve detare dhe t’i shiste ato te përdoruesit e drogës,” shpjegoi Col Al Qamzi.

Ai tregoi se autoritetet italiane monitoruan bandën që punonte bashkërisht në tre grupe kriminale (Minya, Jimmy dhe Riti), ku secili kishte më shumë se një udhëheqës, parrullat dhe simbolet e tyre.

Col Al Qamzi vuri në dukje se udhëheqësit e bandës, të cilët u arrestuan më 15 shtator (të martën e kaluar, përdorën programe dhe pajisje moderne për të komunikuar gjatë transportimit dhe kontrabandimit të kokainës midis Amerikës së Jugut dhe Evropës.

Ekstradimi

Col Al Qamzi vuri në dukje se Denis Matoshi do t’i dorëzohet autoriteteve kompetente në Interpol Italian pas paraqitjes së tij para Prokurorisë Publike në Dubai dhe ndërmarrjes së veprimeve ligjore për të marrë urdhrin e tij të ekstradimit sipas ligjeve ndërkombëtare në këtë drejtim.

Vlen të përmendet se bashkëpunimi aktiv i Policisë së Dubait me agjencitë ndërkombëtare të policisë ka rezultuar në ekstradimin e 52 personave në kërkim ndërkombëtar të përfshirë në krime të rënda si terrorizmi, krimi i organizuar, pastrimi i parave, vrasjet dhe droga.

 Ata ishin në kërkim në disa vende si Holanda, Belgjika, Britania e Madhe, Suedia, Australia, Pakistani, India, Kina dhe vende të tjera.

Lexo edhe- Operacion anti-drogë, arrestohet Eldi Dizdari në Dubai. Lidhja me vrasjen në ish-Bllok