Jasmine Harrison nga Anglia është bërë gruaja më e re që lundron përtej një oqeani, duke udhëtuar 3,000 milje në 70 ditë, 3 orë dhe 48 minuta.

21-vjeçarja nga Thirsk, North Yorkshire, u nis nga Ishujt Kanarie në 12 Dhjetor dhe u ankorua në Antigua të shtunën për në Talisker Whisky Atlantic Challenge, raporton Fox News.

Harrison punon si instruktore noti dhe banakiere, raporton BBC dhe e përshkroi arritejn e saj të kalimit në Atlantik si “gjithçka që doja të ishte

“Nuk mund të krahasohet asgjë më të, vërtet largohesh nga gjithçka, nga media sociale, fjalët e këqija, nga jeta e përditshme,” sqaron ajo.

Harrison aspironte të hynte në sfidë pasi ishte finaliste në 2018 dhe duke menduar me vete, “Pse mos ta bëj atë?” 

Ajo gjithashtu shpjegoi në faqen e saj të internetit se kishte shpresuar të mblidhte para për bamirësi në ShelterBox për ndihmë nga katastrofat duke hyrë në garë.

Në fund të vitit  2020, Harrison u kualifikua si një nga 21 anijet e vetme (duke përfshirë vozitës të vetëm dhe ekuipazhe deri në katër persona ) për të hyrë në “Rreshti më i vështirë i botës.

Atletja pati  sukses duke lundruar  dhe duke fjetur dy orë në varkën e saj me emrin Argo, duke takuar jetën e egër – specifikisht balenat dhe delfinët – gjatë rrugës. 

Harrison kishte marrë me vete shumë biskota dhe çokollata gjatë udhëtimit.

“Unë mendoj se hëngra 40 kilogramë çokollatë“, tha ajo me shaka për  The Guardian.

Pavarësish shakave , Harrison pësoi një pengesë të enjten kur anija e saj u përmbys ndërsa ishte në gjumë, duke i dëmtuar asaj bërrylin e saj të majtë.

E vendosur për të vazhduar, Harrison i tha mjekut të garës se ishte mirë disa orë më vonë dhe mund të vazhdonte me siguri.

Duke hyrë në port më në fund gjatë fundjavës, Harrison mbajti sinjale tymi dhe ngriti flamurin Britanik sapo ajo shkeli në breg.

Arritja bëri histori, pasi Harrison tani është zyrtarisht “femra më e re që lundron e vetme  në një prej oqeaneve të botës”.

Aventura e saj epike gjithashtu përfundoi duke mbledhur $ 14,000 për ShelterBox

Duke dalë në breg, Harrison u tha gazetarëve se  gjëja e parë që donte ishte diçka për të ngrënë. 

“Ushqim”, tha ajo.

 “Padyshim ushqim”.