I ftuar në “Tempora” në RTV Ora, ish deputeti i Partisë Demokratike Klevis Balliu, për të ilustruar “drejtësinë” që po bën kryeministri Edi Rama, solli shembullin e dënimit të qenit të një prej banorëve të Unazës së Re.

Balliu, i cili ka qenë në mbështetje të kauzës së banorëve të Astirit, tregoi se mbi të janë bërë plot 318 procedime penale.  

Klevis Balliu: Janë gjëra që në një regjim si ky i Ramës, kush i del kundër i merr parasysh. Nuk jam as i vetmi, por përgjithësisht kolegët e mi, qytetarë të thjeshtë si ata që po ndiqnim aty. Zoti Protoduari ka bëri 4-5 muaj burg. Dorit i është arrestuar nëna, vëllai, babai…

Sonila Meço: Te ky Protoduari, është e vërtetë që ka marrë dënim dhe qeni?

Klevis Balliu: Po. Edhe qeni ka marrë gjobë sepse disa prej policëve e kanë gjykuar të atillë. Sepse këtu gjoba nuk ve gjoba as shteti, as drejtësia. Këtu ve gjoba Rama dhe tre militantë të tij