Dëshironi kaçurrela të shëndetshme edhe në verë, ndiqni këto këshilla

Dëshironi kaçurrela të shëndetshme edhe në verë,

Të kesh flokë kaçurrela është aq e bukur dhe e vështirë në të njëjtën kohë. Kujdesi për flokët është çelësi kryesor për të patur kaçurrela të bukura dhe të shëndetshme. Vera është stina që flokët kaçurrel duan një kujdes më të shumtë pasi dielli mund të na i dëmtojë.

Më poshtë do të gjeni disa këshilla së si të kujdeseni për t’i mbajtur kaçurrelat tuaja të duken të shkëlyqera gjatë muajve të nxehtë dhe të lagësht të verës.

Uji i detit dhe kripa e kthejnë kaçurrelin tuaj në një formë më të fortë dhe të freskët.  Ju mund të blini një llak me kripëra ose mund të shkoni në plazh dhe të bëni detin të punojë për ju. Pa dalje në det?  Bëni një llak me kripë, dhe ne do ju tregojmë recetën se si mund ta bëni vetëm me pak përbërës. Shkrini një lugë gjelle kripe deti në ujë të ngrohtë më pas shtoni disa pika vaj livande, tundeni mirë dhe aplikojeni mbi flokë të lagur ose të thatë. Do të mbeteni tepër të kënqura nga rezultati.  

Për të mbrojtur flokët nga klori dhe për t’i dhënë atyre një trajtim  para se të shkoni në  pishina. Lagini ato me ujë çezme para se të notoni, më pas aplikoni pak vaj. Flokët e ngopura me ujë të pastër nuk do të thithin aq ujë nga pishina me klor.  Përdorni një lloj vaji për të mbrojtur flokët nga efektet e tij dehidratuese.

Keni nevojë për më shumë hidratim? Nëse flokët tuaja ndihen dhe duken të thata, përdorni mbrojtës që përmbajnë sakaride dhe sheqerna frutash, si dhe emulsifikues me bazë vaji dhe zbutës. Aloe vera, mjalti dhe lëngjet e frutave të thjeshta janë të gjithë përbërës tërheqës të lagështisë.

Bëni të paktën një herë në javë një trajtim të thellë kondicionimi.

Hidratoni brenda dhe jashtë.

Kafe dhe çaj i akullt, pijet e përziera, birra ose vera janë freskuese por gjithashtu edhe dehidratuese. Për çdo pije pa ujë, pini një gotë ujë të freskët. Shtoni feta limoni dhe kastravec për një shije freskuese.
Një pjesë e mirë e kujdesit për flokët kaçurrelë gjatë verës është të vulosni lagështinë pasi të keni hidratuar flokët. Xheli ndihmon mbajtjen e lagështisë në flokët tuaj.

Jini të vetëdijshëm për Diellin.

Nëse lëkura juaj mund të dëmtohet nga dielli, atëhere edhe flokët tuaja do të dëmtohet. Produket si gjalpi shea dhe vaji i susamit kanë veti natyrale të filtrimit. Nëse planifikoni të qëndroni në diell për më shumë se një orë, gjëja më ë mirë për kujdesin e flokëve është të vendosni një kapele ose një shall elegant.

Lani më shpesh.

Gjatë muajve të verës, ju mund të lani flokët shpesh për të hequr djersën dhe për të freskuar kokën. Por djersitja nuk do të thotë gjithmonë e ndotur. Një larje  mund të jetë e mjaftueshme për të hequr djersën dhe papastërtitë para se të stiloni flokët tuaj. Siguroni që flokët tuaj janë të pastër.

E brishtë kur është e lagur

Lidhja e flokëve të lagur mund të shkaktojë skaje të ndara në mes të bushtit të flokëvë. Në vend të kësaj, rrëshqisni flokët e lagur përsëri me pak vaj ose xhel. Lerini të thahen  dhe flokët tuaj do të jenë mahnitëse.

EMISIONET