Ne e dimë se çfarë duhet të bëjmë“, tha Andrea Pirlo në prag të ndeshjes së parafundit të champions league në të cilën Juventusi, tashmë i kualifikuar, do të presë Dinamo Kiev në “Allianz Stadium”.

Me siguri ai që e di se çfarë duhet të bëjë është Cristiano Ronaldo, i cili kundër ukrainasve kërkon të kthehet tek golit pas frenimit nga Benevento…

Dhe gjen kompeticionin në të cilin ai është mbreti i padiskutueshëm pasi ai është lojtari që ka shënuan më shumë gola plot 131).

Duke folur për rekorde, kundër ekipit të Lucescu mund të jetë një ndeshje historike për sulmuesin portugez, i cili do të dalë në fushë duke ditur se ai është vetëm një gol nga 750 në karrierën e tij midis klubeve dhe ekipit kombëtar.

Me Portugalinë ka shënuar 101 gola, rekord evropian. Ndërsa para tij është vetëm Ali Daei i cili ka shënuar 109 me fanellën e Iranit.

Pasi kapërceu Puskas duke shënuar golin 6-0 kundër Andorrës me fanellën lusitane, CR7 ndjek shifrën e rrumbullakët me atë të Juventusit dhe synon legjendën Pelé, bombarduesi i tretë i të gjitha kohërave me 767 gola pas Romario (772) dhe Josef ‘Pepi’ Biçan (805), shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave dhe futbollisti i vetëm në botë që ka luajtur dhe shënuar me fanellën e tre ekipeve të ndryshme kombëtare.

Një gol i cili, duke ditur urinë e portugezit Ronaldo për rekorde, është shumë i etur dhe Dinamo Kiev duket kundërshtari perfekt për ta bërë atë të arrijë qëllimin e tij.

750 gola në karrierë, i pari nga të cilët u shënua në 7 tetor 2002 kundër Moreirense me Sporting e Lisbonës. 14 tetor 2019 është në vend data e golit numër 700, rreth një viti kalendarik për të shënuar 50 herë, duke demonstruar se edhe nëse koha kalon trupin e tij dhe uria e tij mbetet e njëjtë.

Dhe loja e mbrëmjes së sotme është mundësia e duhur për ta provuar, si dhe për të hyrë në mit…

Lexo edhe:

Vijon magjia e Champions League edhe sot, sytë nga “Old Trafford”