Covid-19, Franca ka frikë: Terapia intensive mund të shkojë drejt kolapsit. Trembet edhe Merkel

Europa i trembet shtimit të rasteve me Covid-19.

Spanja kryeson rënditjen me mbi 730 mijë të infektuar. Franca numëron më pak por kurba  e rritjes në shtetin transalpin ka frikësuar edhe presidentin Emmanuel Macron, raporton Ora News.

“Terapitë intensive mund të jetë plotë deri në 10 tetor”, është shprehur presidenti francez, ndërsa ministri i brendshëm ka kërkuar të mbajë të mbyllur kufirin me Italinë.

Ndërkohë Gjermania i trembet faktit se së shpejti mund të arrijë Francën.

“Brenda Krishtlindjeve”, pretendon kancelarja gjermane.

Aktualisht, në botë, numërohen mbi 33 milionë të prekur dhe mbi 1 milion të vdekur si pasojë e Covid-19 dhe afrimi i dimrit shton frikën për shtim të rasteve. /A.R, OraNews

Shtetet më të prekura:

EMISIONET