Zgjedhjet presidenciale në Rusi, kritiku i Putinit shpreh dëshirën për të kandiduar

Zgjedhjet presidenciale në Rusi, kritiku i Putinit shpreh

Një bloger i hapur pro luftës, i cili ka kritikuar ashpër strategjinë ushtarake të Rusisë në Ukrainë, ka thënë se dëshiron të sfidojë Vladimir Putinin në zgjedhjet presidenciale të marsit të ardhshëm.

Igor Girkin, 52 vjeç, udhëhoqi luftëtarët pro-rusë në Ukrainën lindore në 2014-ën, pas aneksimit nga Moska të Krimesë.

Girkin është në burg në pritje të gjykimit për ekstremizëm, të cilin ai e mohon. Ai tha se donte të prishte sondazhin “mashtrues” me fituesin tashmë të njohur.

Ky koment shihet gjerësisht në Rusi si një referencë për presidentin Putin, i cili ende nuk ka deklaruar publikisht se do të kandidojë përsëri.

Në një letër drejtuar mbështetësve të publikuar në Telegram të dielën, Girkin, tha: “Unë e kuptoj shumë mirë se në situatën aktuale në Rusi, pjesëmarrja në fushatën presidenciale është si të ulesh në një tryezë për të luajtur me karta të mprehta.”

Po shtoi se shpresonte se përpjekja e tij për të bashkuar forcat patriotike do të prishte planet e Kremlinit për zgjedhjet në të cilat “i vetmi fitues dihet paraprakisht”.

“Ky është shansi ynë për t’u bashkuar përballë kërcënimeve të jashtme dhe të brendshme,” tha ai.

52 vjeçari u tha mbështetësve të tij që të krijonin një seli për fushatën e tij dhe të fillonin mbledhjen e nënshkrimeve për kandidaturën e tij, edhe pse e dinte se nuk do të lejohej të dilte.

EMISIONET