Zelensky vizitë zyrtare në Itali, takon Papën, Mattarelen, Melonin, ja agjenda

Zelensky vizitë zyrtare në Itali, takon Papën, Mattarelen,

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky – sipas të dhënave – do të takoje presidentin italian Sergio Mattarella, nga ora 11.30 deri në mesditë.

Ai me Presidentin e Republikës është i pari nga katër takimet që Zelensky do të bëjë në Romë, i cili më pas do të pritet në drekë në Palazzo Chigi nga kryeministrja Giorgia Meloni dhe ministri i Jashtëm Antonio Tajani.

Pasdite – rreth orës 16 – ai do të jetë me Papën dhe do të japë një intervistë me Bruno Vespa për Porta a Porta i planifikuar për në orën 18:30.

Mes masave të mëdha të sigurisë, aeroporti Ciampino po përgatitet të mirëpresë mbërritjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky këtë mëngjes.

Tashmë janë bërë kontrolle në hyrje të aeroportit romak ku janë parkuar makinat dhe celularët e Policisë dhe Karabinierëve. Jashtë kufijve është edhe zona e Krahut të 31-të të Forcave Ajrore ku zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm Antonio Tajani do të mirëpresë presidentin ukrainas.

Plani i sigurisë në Romë është tashmë funksional për ardhjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Më shumë se një mijë oficerë të zbatimit të ligjit janë në detyrë.

Shtabi i Policisë së Romës ka nisur një plan që përfshin gjithashtu një zonë ndalim-fluturimi dhe një ndalim të fluturimit të dronëve. Në punë skuadra bombash, helikopterë dhe snajperë.

Aktivitetet e bonifikimit dhe kontrollit janë kryer edhe në nëntokë. Zona përreth hotelit Parco dei Principi në Parioli, që duhet të jetë selia e zgjedhur nga presidenti ukrainas, ruhet nga policia.

Monitorohet lumi Tiber dhe parqet, ku ka edhe njësi të montuara, ndërsa kontrolli nga qielli i është besuar helikopterëve të policisë. Në terren janë edhe njësitë e policisë kundër terrorizmit dhe karabinierët.

EMISIONET