Zelensky mesazh liderave botërorë nga Kharkivi: Të marrin pjesë në samitin e paqes pas sulmeve

Zelensky mesazh liderave botërorë nga Kharkivi: Të marrin

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky u është drejtuar liderëve botërorë nga Kharkiv brenda shtypshkronjës së rrënuar “Factor-Druk” ku ndodhet prodhimi i shtypit të shtëpisë botuese ukrainase “Vivat”.

Objekti u shkatërrua si rezultat i sulmit ajror rus në Kharkiv më 23 maj, teksa Rusia lëshoi 15 raketa mbi qytetin dhe rrethinat e tij. Shtatë persona u vranë dhe 21 të tjerë u plagosën.

Ky është objekti më i madh i shtypjes në Ukrainë. Një e treta e të gjithë librave të shtypur në Ukrainë shtypen atje. Së bashku me objektin u dogjën rreth 50.000 libra. Këto përfshijnë shumë libra të shtypur për festivalin më të madh të librit në Ukrainë që do të mbahet në ditët në vijim.

Një ditë pas një sulmi rus në një hipermarket të ngarkuar në qytetin lindor të Kharkivit, i cili vrau 12 persona dhe plagosi 40 të tjerë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u bëri thirrje liderëve botërorë të dielën për të marrë pjesë në një konferencë paqeje të planifikuar në Zvicër muajin e ardhshëm.

Në një video-mesazh në anglisht të postuar në kanalin e tij Telegram, Zelensky, i veshur me bluzën e tij të gjelbër, i foli botës nga vendi i djegur i një shtypshkronje në Kharkiv që u sulmua të enjten, duke vrarë shtatë persona.

“Unë po u bëj thirrje liderëve të botës që janë ende mënjanë përpjekjeve globale të Samitit Global të Paqes – Presidentit Biden, liderit të Shteteve të Bashkuara dhe Presidentit Xi, udhëheqësit të Kinës. Ju lutemi, tregoni lidershipin tuaj në avancimin e paqes – paqen e vërtetë dhe jo vetëm një pauzë mes grevave.” tha ai.

Zelensky përsëriti se asnjë vend nuk ishte në gjendje të luftonte vetëm një luftë të tillë, duke theksuar se Kharkiv ishte i ekspozuar ndaj terrorit të vazhdueshëm për shkak të afërsisë me kufirin rus dhe përdorimit pa kriter të raketave S-300 nga armiku.

Kharkiv është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, i vendosur në veri-lindje të vendit, rreth 30 kilometra nga kufiri me Rusinë. Rreth 1.5 milionë njerëz jetonin atje përpara pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në vitin 2022. Që nga dita e parë e luftës në shkallë të gjerë dhe për më shumë se dy vjet tani, qyteti ka qenë nën sulme të vazhdueshme me raketa dhe drone ruse.

Kohët e fundit, Rusia gjithashtu filloi të bombardojë Kharkivin me bomba masive ajrore të epokës sovjetike që peshonin nga 500 deri në 1500 kilogramë, bomba ajrore të drejtuara. Rusia përdor avantazhin e Ukrainës që ka sisteme të pamjaftueshme moderne të mbrojtjes ajrore për të goditur çdo ditë objektiva civile në qytet. Qëllimi i Rusisë është ta bëjë qytetin të pabanueshëm dhe të largojë njerëzit nga ai.

Pas regjistrimit të videos, një tjetër sulm brutal rus goditi Kharkivin: Të shtunën, më 25 maj, Rusia goditi përsëri qytetin, këtë herë duke goditur një qendër të madhe tregtare, "Epicentr", në mes të një zone banimi.

Zjarri përfshiu ndërtesën masive prej 15 mijë metrash katrorë. Që nga ora 23:00 e së shtunës, raportohet se janë vrarë 6 persona dhe të paktën 40 të tjerë janë plagosur. 16 persona janë ende të zhdukur, kështu që numri i viktimave mund të rritet ende.

Pati edhe sulme të tjera në qytet të shtunën, veçanërisht me përdorimin e raketave balistike në qendër të qytetit, duke plagosur të paktën 11 persona të tjerë, duke përfshirë një djalë 13-vjeçar.

Në një ditë, më 25 maj, 60 persona u plagosën në sulmet ruse në Kharkiv. 200 shpëtimtarë të Shërbimit Shtetëror të Emergjencave po punojnë në vendet e goditjes dhe rreth 400 policë. Të gjitha shërbimet po punojnë për të ofruar ndihmë dhe ndihmë për viktimat.

EMISIONET