Zbuloi humbjet masive të Moskës në qytetin ukrainas/ Blogeri pro-rus gjendet i pajetë

Zbuloi humbjet masive të Moskës në qytetin ukrainas/ Blogeri

Andrey Morozov, një bloger rus pro-luftë, raportohet të ketë kryer vetëvrasje pas zemërimit për një postim në të cilin ai pretendonte se ushtria ruse humbi 16,000 ushtarë gjatë kapjes së qytetit lindor të Ukrainës, Avdiivka.

Morozov, i njohur me pseudonimin Murz në Telegram, ishte një ultra-nacionalist që luftoi përkrah separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore në vitin 2014 dhe mori pjesë në sulmin në 2022.

Në një postim të publikuar në Telegram të dielën, Morozov njoftoi 120,000 ndjekësve të tij se Rusia humbi 16,000 ushtarë dhe 300 mjete të blinduara gjatë sulmit disa mujor në Avdiivka.

Ky postim shkaktoi kritika të ashpra nga propagandistët rusë, të cilët e akuzuan blogerin për “shpifje ndaj ministrisë ruse të mbrojtjes”.

Në një mesazh të fundit të publikuar të martën në mëngjes, Morozov njoftoi se do të kryente vetëvrasje dhe tha se ishte nën presion nga udhëheqësit e tij për të fshirë postimin që specifikonte numrin e viktimave në Avdiivka.

Disa njerëz të afërt me Morozov konfirmuan vdekjen e tij, duke thënë se ai kishte qëlluar veten.

Kjo ngjarje përforcoi zërat e shqetësimit në lidhje me lirinë e shprehjes dhe kufizimet që mund të vijnë me raportimin e të dhënave të ndjeshme ose të padobishme për autoritetet në Rusi.

Ai u vlerësua si një tregues i tensioneve të rënda dhe emocioneve të forta që shfaqen në lidhje me konfliktet dhe llogaritë e tyre në mediat sociale dhe propagandën.

EMISIONET