Vritet "Zonja Vdekja", komandantja e parë femër ruse që mburrej me viktimat e saj

Vritet "Zonja Vdekja", komandantja e parë femër ruse që

Ajo quhej si  "Zonja Vdekje" sepse ajo mburrej se sa shumë argëtohej duke vrarë kundërshtarët.

Nënkolonel Olga Kachura, 52 vjeç, u vra në një bastisje në Donbass duke e bërë atë oficeren e parë të ushtrisë ruse që vdiq në Ukrainë.

Ajo u godit nga një raketë ndërsa ishte në makinën e saj në qytetin Horlivka, në rajonin Donetsk.

Kachura, nënë e dy fëmijëve, ishte hetuese në Departamentin e Policisë së Ukrainës, ku kishte arritur gradën e nënkolonelit dhe kishte një karrierë në zhvillim e sipër, por ajo dezertoi duke 'tradhtuar' shokët e saj për të kaluar me Donbasin pro-rus gjatë trazirave, në rajonin e vitit 2014.

Në luftën në Ukrainë, asaj iu caktua komandimi i një divizioni artilerie raketore, me 140 trupa, i cili bombardoi civilët në Donetsk dhe u plagos disa herë në betejë.

Sipas Kievit, ai gjithashtu kishte veshur uniformën ukrainase për të kryer krime lufte dhe për të diskredituar armikun.

Vitin e kaluar ajo u dënua nga një gjykatë në Kiev me 12 vjet burg në mungesë për akuzat për terrorizëm.

Nga lajmi për vrasjen e saj, në rrjetet sociale qarkullojnë disa foto të koloneles, bjonde dhe sykaltër, në të cilat ajo shihet e veshur me uniformë, por edhe me rroba civile dhe gjithmonë e buzëqeshur.

EMISIONET