Von der Leyen drejt mandatit të dytë si Presidente e Komisionit Evropian

Von der Leyen drejt mandatit të dytë si Presidente e Komisionit

Ursula von der Leyen është në rrugën e duhur për të qëndruar për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian, ndërsa liderët e BE-së takohen mbrëmjen e së hënës për një diskutim të parë mbi ndarjen e vendeve të punës kryesore të bllokut.

27 krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të mblidhen për darkë në Bruksel në takimin e tyre të parë të grupit që nga zgjedhjet evropiane javën e kaluar që nxitën partitë nacionaliste dhe të ekstremit të djathtë dhe nxitën Emmanuel Macron të thërriste zgjedhje të parakohshme në Francë, shkruan The Guardian.

Udhëheqësit e BE-së do të vendosin gjithashtu për pasuesit e Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian dhe Josep Borrell, kryediplomati i BE-së.

Von der Leyen ka qenë prej kohësh kryesuesja e qartë. Si kandidatja kryesore për Partinë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë, e cila do të jetë grupi më i madh në parlamentin e ri evropian me 26% të vendeve, pozicioni i saj është forcuar nga votimi në mbarë Evropën.

EMISIONET