VIDEO/ Treni del nga shinat dhe shpërthen në flakë, pamjet nga vendi i aksidentit

Një tren që mbante materiale shumë të ndezshme doli nga shinat në veriperëndim të Iowa të  dielën pasdite.

Treni i mallrave Union Pacific, i cili përbëhej nga rreth 30 vagona, doli nga shinat në Sibley - një qytet i vogël rreth 3,000 afër Sioux Falls, Dakota e Jugut, SHBA.

Dalja nga binarët e trenit ndodhi si rezultat i një shembjeje së urës.

Incidenti detyroi gjithashtu një pjesë të qytetit që të evakuohej, pasi autoritetet rekomanduan këdo që ishte në një rreze prej pesë miljesh afër aksidentit të largohej. Të gjitha rrugët ujore në zonë janë bllokuar.

Departamentet e zjarrfikësve nga qytetet fqinje të Ashton, Little Rock, Melvin, Ocheyedan ​​dhe Sheldon shkuan në vendin e ngjarjes për të shuar zjarrin, për të cilin autoritetet thanë se ishte shkaktuar nga karburanti naftë.

Shefi i Zjarrit të Sibley, Ken Huls tha se treni mbante plehra dhe nitrat amoni.

Përbërja kimike e zakonshme që përdoret për të bërë plehra është shumë shpërthyese.

Sipas dispeçerit të qarkut Osceola, zona përreth shinave po evakuohej.

Ekipet e Hazmat u thirrën gjithashtu për të ndihmuar. 

Deri tani asnjë nga ekuipazhi i trenit nuk ishte plagosur. Nuk është e qartë nëse ka pasur lëndime të tjera.

Zyrtarët e Union Pacific thanë se ishin duke hetuar për zbardhjen e plotë të shkaqeve të aksidentit.

EMISIONET