Video shokuese, i vdekuri "rikthehet në jetë", ngrihet në këmbë brenda morgut

Video shokuese, i vdekuri "rikthehet në jetë", ngrihet

Një video e publikuar më 24 janar në Rusi ku një kufomë "ringjallet" ka shokuar opinionin publik. Ngjarja pretendohet se është filmuar në një nga morgjet në Tver, raporton Tengrineës.kz .

Pamjet tregojnë se si një burrë i mbuluar me një çarçaf e hedh prapa dhe ngrihet nga tavolina. Në mbishkrimin e videos, shënohet se burri i cili pretendohet se kishte vdekur në mëngjes  "u rikthye në jetë".

Më vonë, Ministria e Shëndetësisë e rajonit Tver e quajti videon false, duke theksuar se në qytet nuk ka morgje që duken si ambientet nga regjistrimi.

"Videoja është false. Dhoma në video, e cila pretendohet se është caktuar si një nga morgjet e Tverit, nuk është e tillë. Nuk ka morgje në Tver të ngjashme me atë që shfaqet në video," komentoi Ministria e Shëndetësisë. për RIA Novosti, duke pretenduar se është një skenar.

Shërbimi për shtyp i një prej kinemave në internet pranoi se video me kufomën e ringjallur doli të ishte skenë  nga filmi.

“Ne duam t'ju informojmë se videoja që u shfaq në këtë lajm është pamje nga traileri i filmit,” tha kinemaja në një deklaratë të cituar nga Moskva24.

 

EMISIONET