Ushtria amerikane: Mbi 569 tonë ndihma humanitare dorëzohen në Rripin e Gazës

Ushtria amerikane: Mbi 569 tonë ndihma humanitare dorëzohen në

Mbi 569 tonë ndihma humanitare janë dorëzuar në Rripin e Gazës përmes një skele të përkohshme të ndërtuar nga SHBA-ja, njoftoi sot ushtria amerikane.

Porti i përkohshëm po shërben si një qendër për dërgimin e furnizimeve me ndihma për të përmbushur nevojat urgjente të popullit palestinez pasi vetë Gaza nuk ka një port mjaft të bollshëm për anije mallrash më të mëdha.

Dërgesat e ndihmës së parë mbërritën të premten në territorin bregdetar të prekur nga konflikti.

Komanda Qendrore e SHBA-së (CENTCOM) tha sot në një postim në platformën e mediave sociale X,  se deri më tani në Gazë kanë mbërritur 569 tonë ndihma humanitare përmes skelës, nga donatorë, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bashkimi Evropian.

“Skela është një zgjidhje e përkohshme për të rritur ndihmën humanitare në Gazë për të përmbushur nevojat urgjente të popullit palestinez”, sipas postimit.

Gazeta “Times of Israel” raportoi se sasia e ndihmave korrespondon me rreth 25 kamionë të ngarkuar me ndihma.

Sipas deklaratave të mëparshme të Pentagonit, rreth 90 kamiona në ditë fillimisht do të arrijnë në Rripin e Gazës përmes skelës lundruese. Në një fazë të mëvonshme, priten deri në 150 ngarkesa kamionësh në ditë.

Mungesa e furnizimeve bazë ka çuar në një krizë humanitare në Rripin e Gazës, mbi 7 muaj pas fillimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit.

EMISIONET