Ushtria amerikane humbet avionin luftarak 80 mln dollarësh pa luftuar

Ushtria amerikane humbet avionin luftarak 80 mln dollarësh pa luftuar

Ushtria amerikane ka kërkuar ndihmë për të lokalizuar një prej avionëve të saj luftarakë F-35 me vlerë 80 milionë dollarë, i cili ka humbur ditën e sotme pasi piloti u hodh me parashutë teksa fluturonte.

Mësohet se avioni u zhduk të dielën pasdite kur piloti po fluturonte mbi Karolinën e Jugut, ndërsa më pas u hodh në rrethana ende të paqarta nga mjeti fluturues.

Zyrtarët thanë se po fokusonin kërkimin e tyre për avionin F-35B Lightning II rreth dy liqeneve në veri të qytetit të Charleston.

Bazuar në vendndodhjen e fundit të ditur të avionit, autoritetet po vijojnë kërkimet pranë liqenit Moultrie dhe liqenit Marion.

Avioni është një avion stealth, që do të thotë se trupi i tij, sensorët dhe sistemet janë krijuar për të funksionuar të pazbuluar nga radarët ajrorë.

EMISIONET