Ukraina zmbraps Rusinë nga Limani, lideri çeçen i tërbuar i bën thirrje Putinit: Hidh armët bërthamore!

Ukraina zmbraps Rusinë nga Limani, lideri çeçen i

Ramzan Kadyrov, lideri i Çeçenisë dhe një aleat i presidentit rus Vladimir Putin, tha sot se Moska duhet të konsiderojë përdorimin e armëve bërthamore me rendiment të ulët në Ukrainë pas disfatës së re në fushën e betejës.

Në një postim në Telegram, duke kritikuar komandantët rusë për braktisjen e qytetit Liman në Ukrainën lindore, Kadyrov shkruan:

 “Për mendimin tim duhen marrë masa më drastike, deri në shpalljen e gjendjes ushtarake në zonat kufitare dhe përdorimin e armëve bërthamore me fuqi të ulët".

Siç dihet, udhëheqësi çeçen dhe luftëtarët e tij patën një kontribut vendimtar në kapjen e Mariupolit nga rusët në fund të marsit.

Deklaratat e Kadyrov vijnë në një kohë kur ushtria ruse vazhdon të tërhiqet në frontet e Kharkiv nga kundërsulmi i forcave ukrainase.

Përparimi i Ukrainës vazhdon

Ushtria ukrainase ka hyrë në qytetin e Limanit në Ukrainën lindore, ku janë ndezur përleshjet me forcat ruse, tha Serhiy Tserevaty, një zëdhënës i forcave të Ukrainës lindore.

Më herët sot, ushtria e Ukrainës njoftoi se kishte "rrethuar" disa mijëra ushtarë rusë në Liman, një qendër hekurudhore me rëndësi kritike për Moskën.

“Forcat ruse janë të rrethuara në Liman”, tha Tserevaty në televizionin shtetëror ukrainas, siç raportohet nga agjencia Interfax-Ukraine.

“Forcat ajrore ukrainase hynë në Liman, rajoni i Donetskut”, tha ministria e jashtme e Ukrainës në Twitter.

Një video një minutëshe që shoqëron postimin tregon dy ushtarë ukrainas duke valëvitur dhe më pas duke varur flamurin ukrainas në një tabelë që lexon "Liman" në hyrje të qytetit.

“Ne shpalosim flamurin tonë dhe e vendosim në tokën tonë. Liman do të jetë gjithmonë pjesë e Ukrainës”, dëgjohet duke thënë me buzëqeshje njëri prej të dyve.

Sipas Sergii Cerevati, "rreth 5,000 deri në 5,500 rusë" kanë qenë brenda dhe rreth Portit ditët e fundit. Por pas betejave të fundit, numri i tyre është zvogëluar”.

Guvernatori i provincës fqinje të Luhanskut, Serhii Gaidai, kishte deklaruar se ushtarët rusë që janë "në kazanin" e Limanit "kanë tre mundësi: të largohen, të vdesin së bashku ose të dorëzohen".

Humbja e Limanit do të jetë një goditje e re për ushtrinë ruse pas humbjeve të shumta ushtarake që ka pësuar që nga fillimi i shtatorit dhe fillimit të kundërofensive të Kievit në Ukrainën jugore dhe lindore.

EMISIONET