Ukraina zbulon mjetin e saj më të ri luftarak të blinduar

Ukraina zbulon mjetin e saj më të ri luftarak të blinduar

Kompania ukrainase e mbrojtjes Inguar ka zbuluar mjetin e saj më të ri luftarak të blinduar, Inguar-3.

Sipas mediave të huaja, automjeti “i mbrojtur ndaj minave”, ose MRAP, “është një mjet i lehtë taktik i krijuar për të pasur sukses në mjedise të ndryshme ushtarake”, thotë prodhuesi, Inguar, në faqen e tij të internetit.

Kompania shton se ka zhvilluar automjetin “më të fundit” me ndihmën e forcave speciale të Ukrainës dhe “duke ndjekur kërkesat e kohës së luftës”.

“Me dizajnin e tij inovativ të trupit, automjeti Inguar3 disponon shumë variacione dhe vjen në dy versione të shasisë: 4×4 dhe 6×6, të dyja të dizajnuara për të trajtuar sfidat urbane dhe në terrene të vështira me lehtësi”, thotë kompania në faqen e saj të internetit.

“Pavarësisht nëse është vendosur për misione përcjelljeje, zbulimi apo operacione të reagimit të shpejtë, Inguar3 ofron performancë dhe besueshmëri të lartë, duke e bërë atë një aset të paçmuar në fushën e betejës”, shton ai, citon Telegrafi

Faqja e internetit e lajmeve ushtarake Defence Blog shkroi se makina e blinduar është i pajisur me një motor Deutz me 356 kuaj-fuqi, kamera të shumta dhe aftësi për shikim natën, ndërsa “mbështjellësi” i saj prej çeliku dhe alumini ndihmon në mbrojtjen e ekuipazhit duke mos shtuar shumë peshë.

EMISIONET