Ukraina: Raketat ruse dëmtuan një pjesë të centralit bërthamor ne Zaporizhzhia

Ukraina: Raketat ruse dëmtuan një pjesë të centralit

Agjencia bërthamore e Ukrainës thotë se raketat ruse kanë dëmtuar një pjesë të një termocentrali gjigant bërthamor të kontrolluar nga Rusia, por nuk ka pasur rrjedhje rrezatimi.

Enerho-atom tha se një njësi azoti-oksigjen dhe një linjë energjie e tensionit të lartë ishin dëmtuar në centralin Zaporizhzhia - më i madhi në Evropë - në Ukrainën jugore.

Zyrtarët lokalë të emëruar nga Rusia fajësuan Ukrainën për bombardimet më herët, ndwrsa Ukraina akuzon forcat ruse për gjuajtje me raketa në zonat civile nga vendi, duke përdorur "taktika terroriste".

“Çdo mëngjes zgjohemi dhe shohim se ata kanë goditur vetëm shtëpitë e banimit”, tha një biznesmen vendas për BBC.

Enerhoatom thotë se ka pasur dy raunde të zjarrit me raketa ruse të premten, gjë që bëri që operatorët e zonës të shkëputnin një reaktor nga rrjeti elektrik.

Enerhoatom tha se ekziston një rrezik i rrjedhjes së hidrogjenit dhe shpërndarjes së grimcave radioaktive. “Rreziku nga zjarri është i lartë. Aktualisht nuk ka të lënduar.”

Rusia kapi uzinën e Zaporizhzhia në mars, por mbajti punonjësit e saj ukrainas. Rusia kontrollon centralin dhe zonat përreth, afër territorit të mbajtur nga ukrainas. Ai përbëhet nga gjashtë reaktorë uji nën presion dhe ruan mbetjet radioaktive.

Zyrtarët perëndimorë kanë dhënë alarmin për taktikat e Rusisë atje. Fabrika është në qytetin Enerhodar, në juglindje të Ukrainës përgjatë bregut të majtë të lumit Dnieper.

EMISIONET