Twitter pezullon llogarinë @ElonJet që gjurmonte aeroplanin privat të pronarit Elon Musk

Twitter pezullon llogarinë @ElonJet që gjurmonte aeroplanin privat

Një llogari në Twitter që gjurmonte avionin privat të Elon Musk është pezulluar për shkelje të rregullave të papërcaktuara në Twitter.

Llogaria @ElonJet kishte më shumë se gjysmë milioni ndjekës.

Pronari i tij Jack Sweeney, 20 vjeç, përdorte informacionin e gjurmimit të fluturimit për të postuar në Twitter sa herë që avioni i Musk ngrihej dhe ulej.

Sweeney konfirmoi në llogarinë e tij personale në Twitter të mërkurën se profili ishte pezulluar.

Kjo vjen një muaj pasi Musk – i cili bleu Twitter për 44 miliardë dollarë (35.3 miliardë paund) këtë vit – u zotua të mbante llogarinë në funksion edhe pse ishte një “rrezik i drejtpërdrejtë i sigurisë personale”.

Musk më parë postoi në Twitter se ai zgjodhi ta bënte këtë për shkak të "angazhimit të tij ndaj fjalës së lirë".

Që kur mori drejtimin në Twitter, Musk ka bërë një sërë ndryshimesh në praktikat e tij të moderimit.

Ai ka rivendosur një sërë llogarish të ndaluara më parë, duke përfshirë profilin e ish-presidentit Donald Trump, i cili u ndalua pas kryengritjes së 6 janarit në Kapitolin e SHBA.

 

EMISIONET