Tregu rus i makinave është në kolaps, kinezët gati për të mbushur boshllëqet

Tregu rus i makinave është në kolaps, kinezët gati për

Shitjet e makinave në Rusi nuk tregojnë shenja rikuperimi, 12 muaj pasi vendi pushtoi Ukrainën.

Shoqata e Bizneseve Evropiane zbuloi se gjithsej 32,499 automjete u shitën në Rusi gjatë gjithë janarit 2023.

Kjo është një rënie prej 63.1 për qind nga 91,662 automjete të shitura në të gjithë vendin janarin e kaluar, pak para pushtimit.

Një tendencë më e gjerë që vazhdon nga viti i kaluar, kur shitjet e makinave gjatë gjithë vitit ranë me 58.8%.

Industria e automobilave ruse është gjymtuar nga sanksionet perëndimore gjatë 12 muajve të fundit.

AEB thotë se shitjet e makinave do të rriten me vetëm 12% këtë vit, sipas Reuters.

Një total prej 450,000 makinash pasagjerësh u prodhuan në Rusi vitin e kaluar.

Kjo përfaqëson një rënie prej 67 përqind nga viti 2021 dhe është shkalla më e ulët që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991.

Natyrisht, nuk janë vetëm sanksionet perëndimore dhe fakti që shumë prodhues botërorë të makinave janë larguar plotësisht nga tregu rus që kanë ndikuar në rënien e shitjeve.

Pagat në të gjithë vendin gjithashtu kanë rënë, duke ulur kërkesën e konsumatorëve për artikuj të shtrenjtë si makina.

Ndërsa industria ruse e automobilave në tërësi vazhdon të luftojë, prodhuesit e automjeteve kineze po ecin më mirë se kurrë në vend.

Në të vërtetë, në janar 2022, markat kineze kishin një pjesë prej 9.6 përqind të tregut rus të makinave, por deri në fund të nëntorit, kjo shifër ishte rritur në 31.3 përqind.

Për rusët që duan një automjet të ri, modelet e prodhuara në vend u përshtaten automjeteve me një buxhet prej rreth 1.5 milion rubla (21,090 dollarë), ndërsa automjetet nga Kina janë më të përshtatshme për blerësit që kërkojnë të shpenzojnë mbi 2.5 milion rubla (35,150 dollarë).

lufta ne ukraine tregu i makinave

EMISIONET