Tetë të vdekur dhe 16 të plagosur nga shpërthimi në një fabrikë fishekzjarresh

Tetë të vdekur dhe 16 të plagosur nga shpërthimi në

Të paktën tetë persona u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën, disa në gjendje të rëndë nga shpërthimi që rrafshoi sot një fabrikë fishekzjarre në shtetin jugor indian të Tamil Nadu.

Shpërthimi ndodhi gjatë një zjarri që shpërtheu në rrethana të paqarta në fabrikë dhe u përhap me shpejtësi për shkak të lëndëve të para të ndezshme.

Fabrika e fishekzjarrëve ndodhet në komunitetin Kuruvimalai, rreth 80 kilometra në jugperëndim të portit Chennai (ose Madras).

"Pesë persona u vranë menjëherë dhe tre të tjerë u dorëzuan nga plagët e tyre pasi u transferuan në një spital në shpërthimin që ndodhi sot në një fabrikë fishekzjarre në rrethin Kuruvimalai," tha një zyrtar lokal.

Numri i të vdekurve mund të rritet pasi disa nga të plagosurit janë në gjendje kritike, thanë autoritetet.

Në momentin e shpërthimit, llogaritet se në zonën e fabrikës ndodheshin të paktën 25 persona.

EMISIONET