Të paktën shtatë të vdekur pas rrëshqitjeve të dheut në El Salvador

Të paktën shtatë të vdekur pas rrëshqitjeve të

Të paktën shtatë persona kanë vdekur dhe një është plagosur në El Salvador pasi shirat shkaktuan rrëshqitje dheu, thanë autoritetet të enjten.

Dy të rritur dhe tre fëmijë u vranë kur një rrëshqitje dheu groposi shtëpinë e tyre në komunën e Huizucar, sipas agjencisë së mbrojtjes civile të vendit.

Autoritetet raportuan gjithashtu se dy persona vdiqën dhe një fëmijë u plagos pasi një rrëshqitje dheu mbuloi një shtëpi në qytetin Panchimalco, 18 kilometra (11 milje) në jug të San Salvadorit.

“Kemi pasur një incident në Huizucar, ku fatkeqësisht kanë humbur jetën pesë jetë”, tha drejtori i Mbrojtjes Civile Luis Amaya në një intervistë me radion lokale.

Njësia e Mbrojtjes Civile mban alarm portokalli në 29 bashki bregdetare të vendit dhe alarm të verdhë në të gjithë territorin pasi reshjet vazhdojnë të prekin vendin.

EMISIONET