Të marrë peng nga Hamasi që prej fillimit të luftës, shpëtohen dy pengje izraelite në Rafah

 

Të marrë peng nga Hamasi që prej fillimit të luftës,

Izraeli ka shpëtuar dy pengje gjatë një operacioni në qytetin Rafah në jug të Gazës, kur forcat ajrore kanë kryer gjithashtu sulme që kanë varrë të paktën 100 njerëz, raporton Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze.

Dy pengjet e shpëtuara janë dy burra të moshave 60 dhe 70 vjeç, me origjinë izraelito-argjentinas, të cilët u gjetën në katin e dytë të një ndërtese në Rafah. Të dy burrat janë dërguar në spital për të marrë ndihmë mjekësore.

Ata ishin rrëmbyer nga Hamasi, në sulmin ndërkufitar të 7 tetorit që shkaktoi fillimin e luftës tashmë disa mujore në Gaza. 

EMISIONET