Suedia e zhgënjyer që nuk mori dritën jeshile të Turqisë për të ratifikimin e anëtarësimit në NATO

Suedia e zhgënjyer që nuk mori dritën jeshile të

Suedia shprehu keqardhjen sot që nuk mori dritën jeshile nga Turqia për të ratifikuar anëtarësimin e saj në NATO, ndryshe nga Finlanda fqinje, e cila tani ka një rrugë të hapur për t'u bashkuar me Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut.

 “Ky është një zhvillim që ne nuk e donim, por ishim të përgatitur për të”, tha Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billström në një konferencë shtypi.

"Gjëja e rëndësishme tani për Suedinë është të sigurojë dy ratifikimet e mbetura nga Turqia dhe Hungaria dhe që vendi të mbrojë sigurinë e tij gjatë kohës që do të duhet që ato ratifikime të ndodhin", tha ai.

"Më shumë lajme të këqija për Suedinë. Parlamenti hungarez caktoi sot 27 mars për të ratifikuar kandidaturën e Finlandës, por çështja e Suedisë do të vendoset "më vonë", tha kreu i grupit parlamentar në pushtet Fidesz.

Kreu i diplomacisë suedeze nuk pranoi të komentojë mbi informacionin, duke thënë se nuk kishte asnjë konfirmim nga Budapesti.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti sot gatishmërinë e Turqisë për të ratifikuar anëtarësimin e Finlandës në Aleancë dhe bëri thirrje që anëtarësimi i Suedisë të ratifikohet "sa më shpejt të jetë e mundur".

Stokholmi beson se po bën "gjithçka" bazuar në një memorandum mirëkuptimi që nënshkroi me Turqinë qershorin e kaluar në samitin e Madridit, tha Billstrom.

“Ne bëjmë atë që është shkruar në këtë memorandum, nuk bëjmë më pak dhe nuk bëjmë më shumë se sa përmbahet në të”, theksoi ministri i Jashtëm suedez.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se "asnjë veprim pozitiv nuk është ndërmarrë nga Suedia në lidhje me listën terroriste", duke iu referuar "më shumë se 120" kërkesave për ekstradim të paraqitura nga Ankaraja.

Stokholmi përsërit rregullisht se gjyqësori, jo qeveria, e ka fjalën e fundit për botimin në Suedi.

“Do të ketë përgjigje që mund të jenë pozitive dhe të tjera negative nga pikëpamja e Turqisë dhe kështu do të ndodhë, shumë thjesht”, konfirmoi sot Billstrom.

Data e ratifikimit të anëtarësimit të Finlandës nga ana e Turqisë nuk dihet ende, por Erdogan tha se ai "shpreson" se do të bëhet përpara zgjedhjeve turke më 14 maj.

EMISIONET