Stafi i OpenAI kërcënon me largim nëse Altman nuk rimerr detyrën

Stafi i OpenAI kërcënon me largim nëse Altman nuk rimerr

Pjesa më e madhe e stafit të OpenAI kërcënon të largohet nëse bordi nuk jep dorëheqjen dhe nuk rivendos Sam Altman si CEO, sipas ”New York Times”.

Kaosi i OpenAI mori një kthesë tjetër dje në mëngjes pasi shumica e stafit të kompanisë kërcënoi se do të largohej nëse bordi nuk jepte dorëheqjen dhe nuk rivendoste ish-CEO Sam Altman dhe ish-presidentin Greg Brockman.

Sipas Wired dhe Kara Swisher, rreth 500 punonjës, përfshirë disa drejtues, e kanë nënshkruar letrën.

”Deri të hënën pasdite, numri i nënshkruesve ishte rritur në më shumë se 700”, sipas Bloomberg.

Disa anëtarë të stafit, duke përfshirë shefen teknike, Mira Murati (e cila mbajti detyrën kryesore të kompanisë në një bazë të përkohshme për më pak se një fundjavë), shkroi në X se “OpenAI nuk është asgjë pa njerëzit e saj”.

Letra drejtuar bordit është zhvillimi më i fundit në një seri ngjarjesh që filluan të premten pasdite, kur bordi i OpenAI shkarkoi Altman.

Bordi pretendoi se Altman nuk kishte qenë “vazhdimisht i sinqertë në komunikimet me bordin, duke penguar aftësinë për të ushtruar përgjegjësitë e tij”.

Si i tillë, bordi ndjeu se nuk kishte më “besim në aftësinë e tij për të vazhduar udhëheqjen e OpenAI”.

Shefi operativ Brad Lightcap tha më vonë në një memo të brendshme se Altman u shkarkua për shkak të “një prishjeje në komunikim”, jo për “keqpërdorim ose ndonjë gjë që lidhet me praktikat financiare, të biznesit, të sigurisë ose të privatësisë”.

Altman dhe Brockman mbajtën bisedime të vështira me bordin e OpenAI gjatë fundjavës në një përpjekje për t’u rikthyer në punën e tyre.

Por, këto diskutime nuk dolën në favor të ish-drejtorit dhe kryetarit. Kishte edhe një zhvillim tjetër të madh të dielën, pasi Microsoft punësoi Altman, Brockman dhe disa nga ish-kolegët e tyre të OpenAI për të drejtuar një ekip të ri të avancuar të kërkimit të AI.

Microsoft është investitori më i madh i OpenAI dhe po përdor teknologjinë e kompanisë për të ndihmuar në fuqizimin e produkteve të tij gjeneruese të drejtuara nga AI, si Copilot.

Lajmi për shkarkimin e Altman thuhet se e kapi në befasi Microsoft. Nëse Altman dhe Brockman nuk kthehen në OpenAI, qindra punonjës mund të përfundojnë duke u bashkuar me ta në Microsoft.

Në letrën e tyre, punonjësit e OpenAI akuzuan bordin se po vepron kundër interesave më të mira të kompanisë.

Ilya Sutskever, një anëtar i bordit të OpenAI dhe shkencëtari kryesor i kompanisë, thuhet se ishte personi që koordinoi ”grushtin e shtetit” kundër Altman.

Megjithatë, Sutskever tani ka shprehur keqardhje për “pjesëmarrjen në aksionin e bordit” dhe u zotua të bëjë “të bëj gjithçka që mundem për të ribashkuar kompaninë”. Edhe Sutskever është një nga disa qindra nënshkruesit e letrës.

EMISIONET