Shoygu: SHBA planifikon të ndajë 61 miliardë dollarë për Ukrainën

Shoygu: SHBA planifikon të ndajë 61 miliardë dollarë

Ministri rus i Mbrojtjes Sergey Shoygu tha se SHBA planifikon të ndajë mbi 61 miliardë dollarë për Ukrainën për të parandaluar “kolapsin” e forcave të saj të armatosura.

Duke folur në një takim në Moskë, Shoygu theksoi se shumica e parave do të shkojnë për financimin e industrisë së mbrojtjes amerikane.

“Autoritetet amerikane deklarojnë me cinizëm se ukrainasit do të vdesin për interesat e tyre në luftën kundër Rusisë”, tha ai.

Shoygu tha se kundërofensiva e vitit të kaluar e Ukrainës e zhvilluar nga instruktorët e NATO-s dështoi dhe se kursi i “operacionit special ushtarak të Rusisë e hodhi poshtë mitin” për epërsinë e armëve perëndimore.

Ministri tha se Rusia do të vazhdojë të përmirësojë forcat e saj të armatosura në përgjigje të kërcënimeve në rritje, si në drejtim të prodhimit të armëve moderne dhe pajisjeve ushtarake dhe forcimit të aftësive luftarake të ushtrisë.

Shoygu pohoi se gjatë ditëve të fundit, tre vendbanime në Ukrainë kaluan nën kontrollin e Rusisë – Bohdanivka, Novomykhailivka, Pervomaiske.

Zyrtari tha gjithashtu se Ukraina vazhdon sulmet masive me dronë – mbi 22,000 dronë janë rrëzuar që nga viti 2022.

Shoygu njoftoi se këtë vit forcat e armatosura ruse do të marrin një gjeneratë të re të sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe dy komplekse të mbrojtjes ajrore S-500.

Ministri tha se NATO vazhdon presionin ndaj Rusisë duke vendosur mbi 33,000 trupa aleate, 300 tanke dhe 800 automjete të tjera të blinduara në kufijtë rusë.

Suedia u bashkua me radhët e NATO-s. Selia e Grupit të Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës është vendosur në Gjermani. NATO po zhvillon një seri stërvitjesh ushtarake për të luftuar Rusinë me pjesëmarrjen e deri në 90,000 ushtarakë dhe tensionet janë rritur në rajonin e Arktikut.

“Veprime të tilla nga vendet perëndimore na detyrojnë të zbatojmë masat adekuate të reagimit,” tha ai, duke vënë në dukje se Rusia krijoi dy rrethe të reja ushtarake në perëndim të vendit.

Shoygu u zotua të marrë masa “adekuate” në përgjigje të veprimeve të NATO-s në kufijtë e Rusisë.

EMISIONET