Shefi i NATO-s: Kina po nxit luftën në Evropë

Shefi i NATO-s: Kina po nxit luftën në Evropë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se Kina po e përkeqëson luftën në Evropë duke mbështetur Rusinë kundër Ukrainës.

“Kina thotë se dëshiron të mbajë marrëdhënie të mira me Perëndimin. Në të njëjtën kohë, megjithatë, Pekini po nxit luftën në Evropë. Nuk mund ta kesh në të dyja mënyrat,” tha Stoltenberg në një intervistë për gazetën gjermane, Welt am Sonntag.

Stoltenberg theksoi rolin vendimtar të mbështetjes së Kinës për Rusinë në konfliktin e Ukrainës. Ai vuri në dukje se ka një rritje të qartë në shitjen e pjesëve të makinerive, mikroelektronikës dhe teknologjive të tjera që Moska përdor për të prodhuar raketa, tanke dhe avionë për luftën kundër Ukrainës.

Stoltenberg përsëriti se nuk ka plane për dërgimin e trupave të NATO-s në Ukrainë apo shtrirjen e “ombrellës” së mbrojtjes ajrore të aleancës në Ukrainë, duke pohuar sërish se NATO nuk do të jetë pjesë e konfliktit.

“Bota do të bëhet më e paqëndrueshme”

Duke u kërkuar vendeve të NATO-s që të ofrojnë më shumë mbështetje për Ukrainën, Stoltenberg tha: “Nuk është tepër vonë që Ukraina të fitojë.

Ne duhet të dërgojmë më shumë armë dhe municione në Ukrainë, duke përfshirë sistemet e mbrojtjes ajrore dhe armët me rreze të gjatë. Ai theksoi nevojën që aleatët të rinovojnë inventarët e tyre ushtarakë dhe të rrisin prodhimin e armëve dhe municioneve.

Ai tha: “Nëse (presidenti rus Vladimir) Putin merr atë që dëshiron në Ukrainë, nuk do të ketë siguri të qëndrueshme në Evropë dhe bota në tërësi do të bëhet më e paqëndrueshme.

“Ne duhet ta pengojmë Rusinë nga agresioni i mëtejshëm. Një politikë qetësimi ndaj Putinit nuk do të funksionojë,” shtoi ai.

EMISIONET