SHBA: Thirrja e Kinës për armëpushim, e barabartë me vërtetimin e pushtimeve ruse në Ukrainë

SHBA: Thirrja e Kinës për armëpushim, e barabartë me

Shtetet e Bashkuara denoncuan sot thirrjen e Kinës për një armëpushim në Ukrainë, duke thënë se kjo përbën një vërtetim të pushtimeve ruse në Ukrainë deri më tani dhe i jep Kremlinit një mundësi për të përgatitur një ofensivë të re, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë.

"Ne nuk i mbështesim thirrjet për një armëpushim në këtë kohë," tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby përpara udhëtimit të presidentit kinez Xi Jinping në Moskë javën e ardhshme.

"Ne sigurisht nuk i mbështesim thirrjet për një armëpushim që Kina mund të bëjë në një takim në Moskë, i cili thjesht do të përfitonte Rusinë," shtoi ai.

Për Shtetet e Bashkuara, të cilat udhëheqin koalicionin perëndimor në dërgimin e armëve në Ukrainë në mbështetje të luftës së saj kundër agresionit rus, një armëpushim do të lejonte që presioni mbi forcat ruse të lehtësohej dhe t'i jepte Kremlinit një shans për të konsoliduar dominimin e tij në zona të mëdha të vendit.

"Një armëpushim tani është në thelb miratimi i pushtimeve ruse," tha Kirby.

“Rusia do të ishte e lirë të përdorte armëpushimin për të konsoliduar më tej pozicionet e saj në Ukrainë, për të rindërtuar, rivendosur dhe rinovuar forcat e saj për të rifilluar sulmet në Ukrainë në kohën e duhur”.

"Ne nuk mendojmë se ky do të ishte përparim drejt një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme," theksoi Kirby.

Qeveria amerikane ka ftuar Xi Jinping të flasë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky si pjesë e vizitës së tij në Moskë.

“Ne shpresojmë që presidenti Xi do të komunikojë drejtpërdrejt me Presidentin Zelensky pasi ne vazhdojmë të besojmë se është shumë e rëndësishme që ai të dëgjojë edhe palën ukrainase, jo vetëm zotin Putin”, tha Kirby.

Zëdhënësi përsëriti se Presidenti Joe Biden planifikon të flasë me Xi me telefon, por detajet e asaj bisede ende nuk janë përcaktuar.

“Me sa di unë nuk ka pasur asnjë kontakt me kinezët” për të bërë një telefonatë të tillë, sqaroi ai.

Zyrtarët amerikanë po vëzhgojnë nga afër nëse Kina do të japë mbështetjen e saj diplomatike për Rusinë në konflikt me mbështetje ushtarake në formën e municioneve ose pajisjeve.

Sipas Kirbyt, Pekini nuk e ka "përjashtuar idenë".

"Por ne nuk kemi parë asnjë shenjë apo konfirmim se ata kanë marrë një vendim në atë drejtim ose se ata kanë furnizuar me të vërtetë armë," shtoi ai.

EMISIONET