SHBA-ja kritikon Rusinë për rrëmbimin e fëmijëve ukrainas

SHBA-ja kritikon Rusinë për rrëmbimin e fëmijëve

Shtetet e Bashkuara të mërkurën akuzuan sërish Rusinë për marrjen e fëmijëve ukrainas, disa prej të cilëve u vendosën për birësim, pasi raportet e reja në media detajuan rrëmbimet e supozuara.

“Kjo është e neveritshme dhe e tmerrshme. Këta fëmijë ukrainas i përkasin familjeve të tyre brenda Ukrainës”, tha Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

“Rusia po bën një luftë jo vetëm kundër ushtrisë ukrainase – por kundër popullit ukrainas”.

Një hetim nga Financial Times, i botuar të mërkurën, identifikoi dhe gjeti katër fëmijë ukrainas të dyshuar të transferuar në Rusi, më pas të ofruar për birësim në faqen e internetit usynovite.

Fëmijët janë të moshës nga 8 deri në 15 vjeç.

Sipas raportit, emri i një fëmije është ndryshuar në rusisht dhe nuk përmendet në faqen e origjinës së tyre ukrainase.

Ukraina po kërkon kthimin e gati 20,000 të miturve që thotë se janë marrë ilegalisht nga Rusia që nga fillimi i pushtimit të Moskës në 2022.

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin dhe komisioneren e tij për të drejtat e fëmijëve, Maria Lvova-Belova, lidhur me akuzat.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha muajin e kaluar se ai planifikoi ta bënte kthimin e fëmijëve një prioritet kryesor në samitin e kësaj fundjave në Zvicër për përfundimin e luftës.

EMISIONET