Senatori nigerian akuzohet për marrje organesh të një djali

Senatori nigerian akuzohet për marrje organesh të një djali

Një senator nigerian është akuzuar për komplot për të transportuar një djalë në Mbretërinë e Bashkuar për t’i marrë organet.

Ike Ekweremadu, 60 vjeç dhe gruaja e tij Beatrice Nwanneka Ekëeremadu, 55 vjeç, u paraqitën në Gjykatën e Magjistraturës Uxbridge në Londrën perëndimore të enjten.

Viktima e dyshuar 15-vjeçare është dërguar në kujdestari. Policia Met tha se agjencitë po punonin për ta mbështetur atë. Gjykata tha se Ekweremadu, i cili është edhe politikan dhe avokat, ishte nënkryetar i Senatit.

Të pandehurit jetojnë në Nigeri, por kanë familje në Londër, u thanë gjyqtarëve. Të dy akuzohen për komplot për të rregulluar dhe lehtësuar udhëtimin e një personi tjetër me qëllim shfrytëzimin.

Dyshja u pyetën nga nëpunësi për adresën e tyre, për të cilën të dy u përgjigjën: "Nigeri". Gjykata i tha prokurorisë se i duhej leje për të vazhduar për shkak të çështjeve të juridiksionit.

Prokurorja Damla Ayas i tha gjykatës: "Në lidhje me këto vepra kërkohet pëlqimi i Prokurorit të Përgjithshëm dhe kurorës i kërkohen 14 ditë për t'u marrë me të".

Shumica e veprave të supozuara kanë ndodhur në Britani, sipas gjykatësve.

Çifti Ekweremadu, të cilët u arrestuan dy ditë më parë, u është caktuar masa e paraburgimit për t'u paraqitur në të njëjtën gjykatë më 7 korrik.

EMISIONET