Sekretarja e Brendshme britanike zbulon fiksimin: E kam ëndërr të shoh një avion që çon azilkërkuesit në Ruandë

Sekretarja e Brendshme britanike zbulon fiksimin: E kam ëndërr të

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman ka thënë në konferencën e partisë konservatore se do të ishte "ëndrra" e saj të shihte një foto të një avioni që çonte azilkërkuesit në Ruandë në faqen e parë të Daily Telegraph.

Ajo tha se plani i diskutueshëm që synonte ndalimin e kalimeve të paligjshme të Kanalit Anglez ishte "obsesioni" i saj.

 “Do të doja të kisha një faqe të parë të The Telegraph me një avion që niset për në Ruanda, kjo është ëndrra ime, është obsesioni im”, tha Braverman.

Por Braverman pranoi se ajo nuk priste të shihte ndonjë avion të ngrihej deri pas Krishtlindjeve për shkak të politikës që po luftohej përmes gjykatave.

Ajo shtoi: “Për fat të keq ne duhet ta lëmë atë të luhet.

“[Duke filluar nga Krishtlindjet] do të ishte e mahnitshme, por nëse jam i sinqertë, mendoj se do të zgjasë më shumë. Ne duhet të dalim nga mosmarrëveshja ligjore në të cilën jemi përfshirë aktualisht.”

Seanca e parë në Gjykatën e Lartë mbi marrëveshjen e Ruandës u zhvillua muajin e kaluar dhe e dyta do të mbahet të hënën.

Disa azilkërkues, si dhe Unioni i Shërbimeve Publike dhe Tregtare (PCS), Care4Calais dhe Detention Action, pretendojnë  politika e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për të investuar 120 milion paund në shtetin e Afrikës Qendrore në këmbim të pritjes së azilkërkuesve që mbërrijnë në vend me varka të vogla ose në pjesën e pasme të kamionëve, është e paligjshme dhe rrezikon të drejtat e njeriut të atyre që dërgohen atje.

Ata kanë argumentuar se refugjatët e dërguar në Ruandë përballen me kërcënimin e torturës dhe trajtimit çnjerëzor, duke cituar memorandume të brendshme brenda Qeverisë, të cilat theksonin shkeljet e të drejtave të njeriut në vend.

Sindikata PCS, e cila përfaqëson punonjësit e Home Office, po udhëheq çështjen kundër qeverisë dhe tha se politika e Ruandës "nuk është vetëm imorale dhe e paligjshme, por është gjithashtu e pazbatueshme".

EMISIONET