Rusia thotë se afro 700 luftëtarë të tjerë të Mariupolit janë dorëzuar

Rusia thotë se afro 700 luftëtarë të tjerë të

Rusia ka raportuar sot se rreth 700 luftëtarë të tjerë ukrainas janë dorëzuar në Mariupol , por Kievi heshti për fatin e tyre, ndërsa një udhëheqës separatist pro-rus tha se komandantët ishin ende të strehuar në tunele nën fabrikën gjigante të çelikut Azovstal.

Një ditë pasi Kievi njoftoi se kishte urdhëruar garnizonin e tij në Mariupol të largohej, rezultati përfundimtar i betejës më të përgjakshme të Evropës për dekada mbeti i pazgjidhur.

“Shteti po bën përpjekje maksimale për të shpëtuar ushtarakët tanë. Le të presim. Aktualisht, gjëja më e rëndësishme është të shpëtojmë jetët e heronjve tanë”, tha zëdhënësi ushtarak ukrainas Oleksandr Motuzaynik.

“Fatkeqësisht, tema është shumë e ndjeshme dhe ka një grup shumë të brishtë bisedimesh që po zhvillohen sot, prandaj nuk mund të them asgjë më shumë”, tha kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boichenko.

Negociatat për dorëzimin e Mariupolit erdhën pasi Finlanda dhe Suedia aplikuan zyrtarisht për t'u anëtarësuar në NATO, duke sjellë vetë zgjerimin që presidenti rus Vladimir Putin e ka përmendur prej kohësh si një nga arsyet e tij kryesore për nisjen e "operacionit special ushtarak" në shkurt.

Zyrtarët ukrainas kanë folur për shpresat për të organizuar një shkëmbim të të burgosurve për mbrojtësit e Mariupolit që ata i përshkruajnë si heronj kombëtarë. Moska thotë se nuk është bërë një marrëveshje e tillë.

Dorëzimi përfundimtar i Mariupolit do të sillte një rrethim afër tre muajsh të qytetit dikur të begatë me më shumë se 400,000 banorë, ku Ukraina thotë se dhjetëra mijëra civilë vdiqën nën rrethimin dhe bombardimet ruse.

Rusia thotë se më shumë se 50 luftëtarë të plagosur janë sjellë për trajtim në një spital dhe të tjerët janë dërguar në një burg të rihapur rishtazi, të dy në qytetet e mbajtura nga separatistët pro-rusë. Gazetarët e Reuters kanë filmuar autobusët që sillnin luftëtarët e kapur në të dy vendet.

Kremlini thotë se Putini ka garantuar personalisht trajtimin njerëzor të atyre që dorëzohen, por politikanët e profilit të lartë rusë kanë bërë thirrje publikisht që ata të mos shkëmbehen kurrë, madje as të ekzekutohen.

EMISIONET