Rusia thotë se 963 amerikanë janë të ndaluar të hyjnë, shton dhe 26 kanadezë të rinj

Rusia thotë se 963 amerikanë janë të ndaluar të

Rusia njoftoi se deri më tani ka ndaluar 963 amerikanë të hyjnë në vend, duke përfshirë lëvizjet e paralajmëruara më parë kundër Presidentit Joe Biden dhe zyrtarëve të tjerë të lartë dhe do të vazhdojë të hakmerret ndaj atyre që i quajti veprime armiqësore të SHBA.

Ndalimet kryesisht simbolike të udhëtimit janë pjesë e një spiraleje në rënie në marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin që nga pushtimi i saj i Ukrainës më 24 shkurt, gjë që bëri që Uashingtoni dhe aleatët e tij të vendosin sanksione drastike ndaj Moskës dhe të rrisin furnizimet me armë për Ukrainën.

Ministria e Jashtme e Ruse tha se kishte shtuar 26 emra të rinj në listën e kanadezëve që i ka ndaluar të udhëtojnë në Rusi, duke përfshirë shefat e mbrojtjes, drejtuesit e industrisë së mbrojtjes dhe Sophie Gregoire Trudeau, gruaja e kryeministrit Justin Trudeau.

Emrat e shpallur më parë në listën e madhe përfshinin Sekretarin e Shtetit Antony Blinken, Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin dhe shefin e CIA-s William Burns.

Lista e re kanadeze u publikua katër ditë pasi Kanadaja prezantoi një projekt-ligj që do të ndalojë presidentin Vladimir Putin dhe rreth 1000 anëtarë të qeverisë dhe ushtrisë së tij të udhëtojnë atje.

Ai përfshinte Jocelyn Paul, Eric Kenny dhe Angus Topshee, të cilët u emëruan muajin e kaluar si krerët e rinj të ushtrisë, forcave ajrore dhe marinës kanadeze, dhe drejtues të kompanive duke përfshirë Lockheed Martin Canada dhe Raytheon Canada.

EMISIONET