Rusia: Referendumet në territoret e pushtuara të Ukrainës fillojnë nesër dhe asgjë nuk do t'i ndalojë

Rusia: Referendumet në territoret e pushtuara të Ukrainës

Moska dhe autoritetet pro-ruse të territoreve të okupuara të Ukrainës siguruan sot se referendumet e shpallura nga Rusia dhe që do të nisin nesër, do të zhvillohen normalisht, pavarësisht reagimeve ndërkombëtare.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov pritet të mbrojë aneksimin e planifikuar të këtyre territoreve dhe pushtimin e Ukrainës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, një ditë pasi u njoftua mobilizimi i 300 mijë rezervistëve.

Nga nesër deri të martën, katër rajone në Ukrainën jugore dhe lindore, të cilat janë nën kontrollin e plotë ose të pjesshëm të Moskës, do të votojnë në “pseudo-referendume”, siç i karakterizon Perëndimi.

Edhe Kina e kritikoi këtë plan, duke kërkuar që të respektohet integriteti territorial i vendeve. Autoritetet pro-ruse të këtyre territoreve dhe Moska këmbëngulin se procesi do të vazhdojë.

“Votimi fillon nesër dhe asgjë nuk do ta ndalojë atë”, tha kreu i administratës së pushtimit të Khersonit, Vladimir Saldo, për televizionin rus.

Komiteti zgjedhor i separatistëve pro-rusë të Donetskut, në lindje, sqaroi se "për arsye sigurie", referendumi do të mbahet në thelb derë më derë, "para shtëpive" dhe do të zgjasë katër ditë.

  Qendrat e votimit do të funksionojnë vetëm ditën e fundit, 27 shtator.

Ish-presidenti i Rusisë dhe "numri 2" në Këshillin e Sigurimit të vendit, Dmitry Medvedev, tha më herët përmes Telegramit se provincat separatiste të Luhansk dhe Donetsk, që përbëjnë pellgun e Donbasit, si dhe Kherson dhe Zaporizhia "do të integrohen në Rusi".

Ai shtoi se vendi i tij është gati për një sulm bërthamor në Perëndim nëse është e nevojshme.

"Raketat supersonike ruse janë të afta të arrijnë objektivat e tyre në Evropë dhe SHBA shumë më shpejt sesa armët perëndimore", tha ai.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit, presidenti rus tha të mërkurën se ishte i gatshëm të përdorte "të gjitha mjetet" në arsenalin e tij kundër Perëndimit, të cilin ai e akuzoi se dëshiron të "shkatërrojë" Rusinë.

“Nuk është blof”, theksoi ai.

Doktrina ushtarake e Rusisë parashikon mundësinë e përdorimit të sulmeve bërthamore nëse territori që Moska e konsideron rus është i sulmuar, i cili mund të përfshijë zona të aneksuara.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov vlerësoi gjithashtu se për shkak të ndihmës ushtarake të ofruar nga Perëndimi për Ukrainën, Rusia "de fakto po përballet me NATO-n".

Në terren, raketat vazhdojnë të bien ndërsa Putini përpiqet të përshpejtojë planin e aneksimit, pavarësisht humbjeve të pësuar në shtator nga kundërofensiva ukrainase në rajonet Kharkiv, Donbass dhe Kherson.

Qyteti i Zaporizhia, i kontrolluar nga ukraina, u godit nga nëntë raketa, duke vrarë të paktën një person, thanë autoritetet lokale.

 Separatistët e Donetskut kanë akuzuar Kievin për granatimet e një tregu, duke vrarë gjashtë persona. Mediat lokale transmetojnë pamje të një autobusi të djegur dhe të një trupi në mes të rrugës.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shprehu kënaqësinë e tij për lirimin e 215 të burgosurve të luftës, përfshirë liderët e mbrojtësve të Azovstal, në Mariupol, qyteti që është kthyer në një simbol të rezistencës ukrainase.

Kreu i separatistëve të Donetskut, Denis Pushilin, nga ana e tij, konfirmoi lirimin e një të afërmi politik ukrainas të pasur me Putin, Viktor Medvedchuk.

Ish-deputeti u arrestua në mes të muajit prill me dyshimin për “tradhti” ndaj vendit.

EMISIONET