Rusia pretendon se raketat e avancuara amerikane janë shkatërruar në Ukrainë

Rusia pretendon se raketat e avancuara amerikane janë shkatërruar

Ministria ruse e mbrojtjes ka pretenduar se forcat e saj kanë shkatërruar dy raketa lëshuese të Sistemit të Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë (HIMARS) të prodhuar nga SHBA në rajonin e sulmuar Donbas në Ukrainën lindore.

Ministria tha se forcat ruse shkatërruan gjithashtu dy depo municionesh që ruanin raketa për HIMARS-in shumë të avancuar pranë vijës së frontit në një fshat në jug të Kramatorskut në rajonin Donetsk të Ukrainës.

“Afër fshatit Malotaranovi në Republikën Popullore të Donetskut, dy raketa lëshuese të raketave të shumëfishta HIMARS të prodhuar nga SHBA dhe dy depo municionesh të lidhura u shkatërruan nga raketa me precizion të lartë të lëshuar nga ajri”, tha zëdhënësi i ministrisë ruse të mbrojtjes, Igor Konashenkov.

Konashenkov tha gjithashtu se një stacion radar për një sistem të mbrojtjes ajrore S-300 të drejtuar nga Ukraina, së bashku me një kamp që strehonte "njësi mercenare të huaj" u shkatërruan gjithashtu në zonën Limany në rajonin e Mykolaiv.

Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës hodhi poshtë pretendimet e Rusisë. Në një postim në Tëitter, ajo tha se pretendimet ishin "të rreme" dhe se po përdorte HIMARS-in e furnizuar nga SHBA për të shkaktuar "goditje shkatërruese" ndaj forcave ruse.

Ukraina kishte marrë vetëm katër sisteme HIMARS nga SHBA që nga fillimi i korrikut, tha në një raport Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. Uashingtoni ishte zotuar të dorëzonte tetë sisteme raketore deri në mes të korrikut.

Furnizimet perëndimore të armëve kanë qenë vendimtare për përpjekjet e Ukrainës për të shtyrë dhjetëra mijëra trupa ruse që Moska dërgoi në Ukrainë më 24 shkurt. Njëzet e pesë nga 28 vendet që ofrojnë ndihmë ushtarake për Ukrainën janë  anëtarë të NATO-s , duke përfshirë SHBA-në dhe MB-në.

EMISIONET